Šumavský literární podcasting
Podcasty světu vládnou a dorazily už i do přítmí houštin a samot Šumavy Litery. A nakonec je to dobře, protože i vy, kdo nemáte možnost na festival přijet nebo máte Šumavu příliš daleko, se můžete v klidu u svých telefonů, počítačů, tabletů či jiných přijímačů naladit na šumavskou literární frekvenci a být u toho na dálku. Protože festival děláme i pro vás.
Podcasty Šumavy Litery a tematicky souvisejících kanálů můžete buďto poslouchat níže, přímo na našem webu nebo si jejich odebírání můžete naladit do libovolného zařízení na některé z třech níže uvedených podcastových služeb (Spotify, Apple).
Přejeme vám příjemný a ničím nerušený poslech!
Toulání ztracenou Šumavou
1. 10. 2024
Toulání ztracenou Šumavou je název knihy, kterou napsal průvodce Josef Pecka. Kniha se dostala do finále Šumavy Litery a aspiruje na cenu Johanna Steinbrenera v kategorii populárně naučné publikace. Autor v ní nabízí 22 výletů do míst, kde jen nenápadné stopy v krajině svědčí o někdejším osídlení. Mlýny, pily, samoty, dvory i celé vesnice zmizely po druhé světové válce a my se díky této publikaci můžeme vydat na cestu za jejich někdejšími obyvateli. Nejde tu jen o to zamířit správným směrem, ale dozvědět se něco o tom, jak vypadaly staré německé vsi, přečíst si vzpomínku na život, který zde lidé vedli, nebo báseň o ztraceném domově. To vše doplňují archivní údaje a staré i nové fotografie jednotlivých míst.
Oplocený čas
27. 9. 2024
Ojedinělé svědectví politického vězně Františka Wiendla zachytil jeho syn Jan, který s ním vedl obsáhlý rozhovor. František Wiendl byl za převaděčství a šíření protikomunistických tiskovin odsouzen počátkem 50. let na 18 roků a prošel těmi nejtěžšími lágry. Propuštěn byl na jaře 1960. Ve svých vzpomínkách popisuje mechanismy, které měly vězně zlomit a zbavit lidské důstojnosti, strašlivou práci v obávaném trestním táboře "L" ve Vykmanově, kde se drtil uran, i zvláštní projekční kancelář v pankrácké věznici. Tam se František Wiendl dostal k práci, která ho těšila a byla přínosem i pro jeho budoucí profesní život na svobodě. Knihu doplňují dopisy, které psal z vězení rodičům, fotografie a archivní dokumenty.
Keltské stopy aneb Šumava očima archeologa
16. 9. 2024
Letošní Den otevírání šumavských literárních pokladů představuje hlavního hosta jubilejního X. ročníku festivalu Šumava Litera – archeologického specialistu na dobu bronzovou jihočeského a širšího středoevropského okruhu a pravěk jižních Čech a autora mnoha odborných knih – Ondřeje Chvojku. Ondřej také vedl letošní první vycházku ŠL a přednášel na festivalových akcích ve Freyungu a Ludwigsthalu a poslechnout si jej budete moci živě ještě koncem září v Českých Budějovicích a v listopadu ve Vimperku.
Průvodce šumavskými stránkami 01
3. 6. 2024
Knih s tematikou Šumavy a Bavorského lesa každý rok přibývá a je čím dál těžší nepropásnout ty nejzajímavější. Připravili jsme proto pro vás jakýsi „výběr z hroznů“ a erudovaným průvodcem po stránkách šumavských hvozdů, močálů, luk a plání nám bude Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny a spoluautor unikátního literárního archivu Kohoutikriz.org.
(Ne)obyčejný život sestry Boromejky ze Šumavského Podlesí
25. 3. 2024
Jako předvelikonoční ohlédnutí za IX. ročníkem Šumavy Litery vám nabízíme rozhovor s Angelikou Pintířovou.
Šumavské podcasty #19: Šumavské bylinné z Mykoprodukty
22. 3. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]
O nápoji trempů, studentů, vojáků nebo dárců krve při jejich regeneraci. To vše je Šumavské bylinné, které, jako léčivý prostředek na zažívání vymyslel v roce 1897 vimperský lékárník Budínský. Pavel Vlček, jednatel společnosti Mykoprodukta, s.r.o., která Šumavské bylinné v pošumavské Volyni vyrábí.
Šumavské podcasty #18: Kilian Nowotny
20. 2. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]
O nepolapitelném převaděči a pašerákovi z Kaltenbachu, o jeho dobrodružném dětství, kdy pašoval se svým otcem, o zázračném přežití při potopení válečné minolovky za druhé světové války. O převádění tzv. "agentů chodců", ale i obyčejných lidí, kteří po únoru 1948 utíkali před nastupujícím režimem. Povídání s autory nového dokumentu o Kilianu Nowotném, Janem Voldřichem a Radkem Nakládalem.
Šumavské podcasty #17: Pivovar Prachatice
15. 1. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]
O pivu a pivovarnictví. O tom, jak pivo kvasí a proč pak leží. Jak se dělá IPA. Jak se v dnešní době provozuje městský pivovar? A jak se na místní pivo lákají hosté. Hostem epizody je podnikatel, jednatel Pivovaru Prachatice, David Lachkovič.
Šumavské podcasty #16: Sklářství na Šumavě – Vlaďka Tesařová
18. 12. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]
Jak se rodí nápady v hlavě kreativní sklářské výtvarnice, která se ráda toulá šumavskou přírodou. Jak se v dnešní době dělá sklářské řemeslo. Jak si žije na poutním místě, Dobré Vodě a mnohem víc.
Šumavské podcasty #15: Sklářství na Šumavě – Šárka Ladýřová
20. 11. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]
O sklářství, o tom jak se sklo vyrábělo a jak se vyrábí. O tom, co je potřeba je vzniku tak nádherných děl a nebo jen "obyčejných" korálků do růžence nebo lahviček na šňupací tabák. Hostem je prachatická výtvarnická výtvarnice a etnografka na volné noze, Šárka Ladýřová.
Leipsche
12. 11. 2023
Historik Tomáš Cidlina se ve své knize Leipsche vrací k nedávné minulosti České Lípy. V pěkně vypravené publikaci, která vyšla česky i německy v jeho nakladatelství Voda na mlýn, se věnuje německému obyvatelstvu tohoto města. Jaké problémy přinesl českolipským Němcům vznik samostatného československého státu, co pro Sudety znamenala velká hospodářská krize a proč zdejší Němci toužili po připojení k nacistickému Německu? Co to byl divoký odsun a jak vzpomínají zdejší rodáci na ztrátu domova a začátky v nové vlasti? Kniha soutěží ve finále festivalu Šumava Litera o Mezinárodní cenu Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci.
Stříbrný kouzelník
8. 11. 2023
Kniha Jindřicha Manna Stříbrný kouzelník je je jedním z finalistů letošního festivalu Šumava Litera o Mezinárodní cenu Šumava Litera. Tato cena je udělována za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci a Mannův román, jehož děj se odehrává v Praze a v Berlíně, tuto podmínku určitě splňuje. Není to ale jen příběh o dějinných peripetiích, který začíná v předválečné Praze a končí v západním Berlíně 70. let. Kniha z nakladatelství Labyrint je také poetickým zamyšlením nad láskou a svobodou v dobách nenávisti a totality.