head_pod

Šumavský literární podcasting

Podcasty světu vládnou a dorazily už i do přítmí houštin a samot Šumavy Litery. A nakonec je to dobře, protože i vy, kdo nemáte možnost na festival přijet nebo máte Šumavu příliš daleko, se můžete v klidu u svých telefonů, počítačů, tabletů či jiných přijímačů naladit na šumavskou literární frekvenci a být u toho na dálku. Protože festival děláme i pro vás.

Podcasty Šumavy Litery a tematicky souvisejících kanálů můžete buďto poslouchat níže, přímo na našem webu nebo si jejich odebírání můžete naladit do libovolného zařízení na některé z třech níže uvedených podcastových služeb (Spotify, Apple).

Přejeme vám příjemný a ničím nerušený poslech!

Představení finalistů mezinárodní ceny Šumava Litera

11. 11. 2024

Šumava Litera má vedle Ceny Johanna Steinbrenera v několika kategoriích ještě jedno ocenění, a to Mezinárodní cenu Šumava Litera. Od programového ředitele festivalu  Martina Sichingera se dozvíte, v čem je specifická a které tři knihy se letos dostaly až do finále.

Představení finalistů kategorie nejlepší německojazyčná publikace

6. 11. 2024

V uplynulých týdnech jsme vám představili knihy, které porotci poslali do finále v kategoriích Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace  a Výtvarné publikace. To ale není všechno. O cenu Johanna Steinbrenera soutěží také knihy v němčině, které mají svou vlastní kategorii - Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Tři finalisty vám představí programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger.

Tromby 3: Kdo krade sny?

23. 10. 2024

Ve finále Šumavy Litery soutěží o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii beletrie a poezie také třetí kniha Davida Jana Žáka ze série Tromby. Jmenuje se Kdo krade sny, je určena hlavně starším dětem a stejně jako předešlé příběhy Edwina a jeho kamarádů ji ilustroval Jindra Čapek. V rozhovoru připomeneme přátelství Davida Žáka a Jaroslava Foglara, který jeho tvorbu pro děti silně ovlivnil, a dotkneme se i tajemství zápisníku profesora Žebery. Příznivce Žákových Tromb potěší, že po této trilogii budou následovat i další knihy s  jejich oblíbenými hrdiny.

Sagittarius

20. 10. 2024

Hrůzné nálezy mrtvých žen v okolí šumavského Špičáku, sympatická dvojice vyšetřovatelů, řada podezřelých a tajenka, kterou není snadné rozluštit - to je detektivka spisovatele a muzikanta (např. kapela Burma Jones) Václava Křivance Sagittarius. Porotu Šumavy Litery kniha zaujala natolik, že ji vyslala do finálového boje o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Beletrie a poezie.

Voda ztracená a vrácená

16. 10. 2024

Velká kniha fotografií nazvaná Voda ztracená a vrácená ukazuje malebnou Šumavu s potoky, řekami i rašeliništi, ale také dokumentuje škody, které vysoušení zdejších vod v minulosti způsobilo. Snímky dodalo víc než 30 autorů, texty napsala editorka knihy Ivana Bufková.  Právě Ivana Bufková ze Správy Národního parku Šumava patří k našim předním odborníkům, kteří se zabývají ochranou a obnovou rašelinišť a mokřadů. V závěrečné části knihy se tak mohou čtenáři seznámit se současnou podobou těch částí Šumavy, kam se po mnohaletém úsilí podařilo vodu opět vrátit.

...a to jsi ty, Šumavo

13. 10. 2024

Finalistou soutěže Šumava Litera o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii výtvarné publikace je také kniha nazvaná ...a to jsi ty, Šumavo. Volarský fotograf Jiří Plachý do ní vybral své snímky krajiny, kterou má rád a bez které by, jak sám říká v úvodu, nemohl být. Fotografie doprovázejí krátké texty v češtině, němčině a angličtině. Autor vydal knihu vlastním nákladem.

Šumava za císaře pána

10. 10. 2024

Jedním ze tří finalistů soutěže Šumava Litera v kategorii Výtvarná publikace je kniha známého historika fotografie Pavla Scheuflera Šumava za císaře pána. Na 140 snímků známých i zapomenutých míst této oblasti vybral Pavel Scheufler ze sbírky, kterou založil jeho dědeček, a doplnil je svými texty. Většinou se jedná o dosud nepublikované fotografie šumavské přírody, sídel a také místních obyvatel. Kniha je tedy zároveň poutavým svědectvím o podobě staré Šumavy, o lidech, kteří tu kdysi žili a pracovali, a také o nadšených fotografech, autorech těchto snímků.

Karel Klostermann a zrod Šumavy

4. 10. 2024

Původně to byla výstava, potom vznikla i kniha s názvem Karel Klostermann a zrod Šumavy. Autory jsou Veronika Faktorová a Michal Hořejší, kteří se pokusili o nový pohled na Klostermanna a jeho dílo. Kniha se dostala do finále Šumavy Litery v kategorii populárně naučné publikace, nabízí však trochu jiný přístup, než je u podobných prací obvyklé.  Autoři zpracovali celou Klostermannovu pozůstalost a mnoho archiválií, ale hodně využívají také obrazový materiál. Všímají si nejen kontextu, v němž byly knihy Karla Klostermanna ve své době přijímány, ale ukazují jeho dílo i v aktuálních souvislostech.

Toulání ztracenou Šumavou

1. 10. 2024

Toulání ztracenou Šumavou je název knihy, kterou napsal průvodce Josef Pecka. Kniha se dostala do finále Šumavy Litery a aspiruje na cenu Johanna Steinbrenera v kategorii populárně naučné publikace. Autor v ní nabízí 22 výletů do míst, kde jen nenápadné stopy v krajině svědčí o někdejším osídlení. Mlýny, pily, samoty, dvory i celé vesnice zmizely po druhé světové válce a my se díky této publikaci můžeme vydat na cestu za jejich někdejšími obyvateli. Nejde tu jen o to zamířit správným směrem, ale dozvědět se něco o tom, jak vypadaly staré německé vsi, přečíst si vzpomínku na život, který zde lidé vedli, nebo báseň o ztraceném domově. To vše doplňují archivní údaje a staré i nové fotografie  jednotlivých míst.

Oplocený čas

27. 9. 2024

Ojedinělé svědectví politického vězně Františka Wiendla zachytil jeho syn Jan, který s ním vedl obsáhlý rozhovor. František Wiendl byl za převaděčství a šíření protikomunistických tiskovin odsouzen počátkem 50. let na 18 roků a prošel těmi nejtěžšími lágry. Propuštěn byl na jaře 1960. Ve svých vzpomínkách popisuje mechanismy, které měly vězně zlomit a zbavit lidské důstojnosti, strašlivou práci v obávaném trestním táboře "L" ve Vykmanově, kde se drtil uran, i zvláštní projekční kancelář v pankrácké věznici. Tam se František Wiendl dostal k práci, která ho těšila a byla přínosem i pro jeho budoucí profesní život na svobodě. Knihu doplňují dopisy, které psal z vězení rodičům, fotografie a archivní dokumenty.

Keltské stopy aneb Šumava očima archeologa

16. 9. 2024

Letošní Den otevírání šumavských literárních pokladů představuje hlavního hosta jubilejního X. ročníku festivalu Šumava Litera – archeologického specialistu na dobu bronzovou jihočeského a širšího středoevropského okruhu a pravěk jižních Čech a autora mnoha odborných knih – Ondřeje Chvojku. Ondřej také vedl letošní první vycházku ŠL a přednášel na festivalových akcích ve Freyungu a Ludwigsthalu a poslechnout si jej budete moci živě ještě koncem září v Českých Budějovicích a v listopadu ve Vimperku.

Průvodce šumavskými stránkami 01

3. 6. 2024

Knih s tematikou Šumavy a Bavorského lesa každý rok přibývá a je čím dál těžší nepropásnout ty nejzajímavější. Připravili jsme proto pro vás jakýsi „výběr z hroznů“ a erudovaným průvodcem po stránkách šumavských hvozdů, močálů, luk a plání nám bude Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny a spoluautor unikátního literárního archivu Kohoutikriz.org.

(Ne)obyčejný život sestry Boromejky ze Šumavského Podlesí

25. 3. 2024

Jako předvelikonoční ohlédnutí za IX. ročníkem Šumavy Litery vám nabízíme rozhovor s Angelikou Pintířovou.

Šumavské podcasty #19: Šumavské bylinné z Mykoprodukty

22. 3. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O nápoji trempů, studentů, vojáků nebo dárců krve při jejich regeneraci. To vše je Šumavské bylinné, které, jako léčivý prostředek na zažívání vymyslel v roce 1897 vimperský lékárník Budínský. Pavel Vlček, jednatel společnosti Mykoprodukta, s.r.o., která Šumavské bylinné v pošumavské Volyni vyrábí.

Šumavské podcasty #18: Kilian Nowotny

20. 2. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O nepolapitelném převaděči a pašerákovi z Kaltenbachu, o jeho dobrodružném dětství, kdy pašoval se svým otcem, o zázračném přežití při potopení válečné minolovky za druhé světové války. O převádění tzv. "agentů chodců", ale i obyčejných lidí, kteří po únoru 1948 utíkali před nastupujícím režimem. Povídání s autory nového dokumentu o Kilianu Nowotném, Janem Voldřichem a Radkem Nakládalem.

Šumavské podcasty #17: Pivovar Prachatice

15. 1. 2024 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O pivu a pivovarnictví. O tom, jak pivo kvasí a proč pak leží. Jak se dělá IPA. Jak se v dnešní době provozuje městský pivovar? A jak se na místní pivo lákají hosté. Hostem epizody je podnikatel, jednatel Pivovaru Prachatice, David Lachkovič.

Šumavské podcasty #16: Sklářství na Šumavě – Vlaďka Tesařová

18. 12. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Jak se rodí nápady v hlavě kreativní sklářské výtvarnice, která se ráda toulá šumavskou přírodou. Jak se v dnešní době dělá sklářské řemeslo. Jak si žije na poutním místě, Dobré Vodě a mnohem víc.

Šumavské podcasty #15: Sklářství na Šumavě – Šárka Ladýřová

20. 11. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O sklářství, o tom jak se sklo vyrábělo a jak se vyrábí. O tom, co je potřeba je vzniku tak nádherných děl a nebo jen "obyčejných" korálků do růžence nebo lahviček na šňupací tabák. Hostem je prachatická výtvarnická výtvarnice a etnografka na volné noze, Šárka Ladýřová.

Leipsche

12. 11. 2023

Historik Tomáš Cidlina se ve své knize Leipsche vrací k nedávné minulosti České Lípy. V pěkně vypravené publikaci, která vyšla česky i německy v jeho nakladatelství Voda na mlýn, se věnuje německému obyvatelstvu tohoto města. Jaké problémy přinesl českolipským Němcům vznik samostatného československého státu, co pro Sudety znamenala velká hospodářská krize a proč zdejší Němci toužili po připojení k nacistickému Německu? Co to byl divoký odsun a jak vzpomínají zdejší rodáci na ztrátu domova a začátky v nové vlasti? Kniha soutěží ve finále festivalu Šumava Litera o Mezinárodní cenu Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci.

Stříbrný kouzelník

8. 11. 2023

Kniha Jindřicha Manna Stříbrný kouzelník je  je jedním z finalistů letošního festivalu Šumava Litera o Mezinárodní cenu Šumava Litera. Tato cena je udělována za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci a Mannův román, jehož děj se odehrává v Praze a v Berlíně, tuto podmínku určitě splňuje. Není to ale jen příběh o dějinných peripetiích, který začíná v předválečné Praze a končí v západním Berlíně 70. let. Kniha z nakladatelství Labyrint je také poetickým zamyšlením nad láskou a svobodou v dobách nenávisti a totality.

Fotografie – Motivy šumavské a pošumavské

6. 11. 2023

Klatovský fotograf Martin Milfort vydal svou velkou, jak sám říká "bilanční" knihu, ve které představil své snímky Šumavy, Bavorského lesa a Pošumaví z uplynulých bezmála padesáti let. Zajímavé je, že zatímco v jeho dosavadních četných publikacích inspirovaných Šumavou jsou barevné fotografie, v této monografii najdete výhradně černobílé snímky. Poetické záběry šumavské krajiny střídají detailní pohledy na torza stromů, vodní hladinu, kameny, stébla trávy nebo ploty a zdi opuštěných chalup. V podcastu se Martin Milfort vrací ke vzniku své životní publikace, vzpomíná na putování Šumavou s fotoaparátem a vypravuje také o své fascinaci starými fotografickými technikami.

Akce Kámen (komiks)

4. 11. 2023

Jak uchopit prostřednictvím komiksu závažné téma z nedávné minulosti, jehož zpracování si vyžádalo celé obsáhlé publikace? Michal Kocián se podobných výzev nebojí,  protože má s historickými komiksy zkušenosti. V případě knihy Akce Kámen je navíc spoluautorkou Václava Jandečková, která už věnovala tématu falešných hranic hodně badatelské pozornosti. Co to vlastně falešné hranice byly? Jak vzniká komiks, jak vypadá takový komiksový scénář, jak vyjádřit obrázky napětí a atmosféru - to všechno jsou témata rozhovoru s Michalem Kociánem.

Prales pod Falkenštejnem

2. 11. 2023

Finalista Šumavy Litery v kategorii Obrazové publikace, fotografická kniha Jakuba Kopeckého Plášila Prales pod Falkenštejnem, by mohla být zároveň tipem na opravdu krásný výlet. Autor podnikl mnoho výprav, aby zachytil ojedinělé a vzácné místo a předal vám něco z atmosféry, která tam na něj působila. Mluví o tom i v podcastu Šumavy Litery.

Šumava – Třiatřicet fejetonů z let 1885–1887

30. 10. 2023

K dílu Karla Klostermanna, zejména k jeho šumavským prózám, se vrací stále nové čtenářské generace. Zdálo by se, že už jsou všechny jeho texty známé a knižně publikované, ale není to tak úplně pravda. Dokládá to kniha jeho 33 fejetonů ze Šumavy, které psal Klostermann kolem poloviny 80. let minulého století, tedy na samém počátku své spisovatelské dráhy. Vycházely časopisecky v němčině a k českým čtenářům se dosud v úplnosti nedostaly. Napravila to až kniha z nakladatelství Kodudek Šumava, kterou připravili editor Pavel Hájek a překladatelka Vlasta Reittererová, hosté podcastu Šumavy Litery.

Divoká honba – Příběh ze Šumavy z časů, kdy se budoval ráj a Bůh si zakryl tvář

28. 10. 2023

Ve své druhé "šumavské" knize nás Jiří Šesták zavede ke státní hranici nedaleko Pasečné. Právě tam přijíždějí studenti pedagogické fakulty, aby pomáhali při rozebírání vysídlených obcí, tzv. vagónování pohraničí. Mnozí z nich se tam poprvé setkávají s reálnou podobou nastupujícího totalitního režimu a musí se rozhodnout, jak se ve vypjaté situaci zachovat.

Zahrada mrtvých duší

24. 10. 2023

Jedna zdánlivě obyčejná rodina v budějovické vilce: trochu chladná matka, otčím, vysokoškolský pedagog, který své nevlastní potomky vede k zájmu o literaturu a historii a někdy je bere na své výzkumy šumavského pohraničí, a dvě děti - bratr a sestra. Lukáš Boček ve svém románu rozvíjí napínavý příběh, ve kterém sice tušíme zločin, ale stejně jako hlavní hrdina musíme nejdřív prozkoumat minulost. Ta je však stejně nezřetelná jako stopy zaniklých vesnic v divočině.

Akce Kvilda – Příběh převaděče, který se skrýval 10 let ve skříni

18. 10. 2023

Neuvěřitelný příběh bývalého člena SNB Jaroslava Maršíka, který se po Únoru 1948 zapojil do převádění lidí přes šumavskou hranici v okolí Vimperka a Kvildy, zpracoval v knize Akce Kvilda Pavel Švec. StB převadečskou skupinu rozbila a její členy, kteří nestačili uprchnout do zahraničí, zatkla. Maršík však díky své duchapřítomnosti na poslední chvíli unikl a beze stopy zmizel.

Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa

15. 10. 2023

Tragické nehody při stavbě vodní elektrárny pod Černým jezerem na Šumavě, nebezpečné šachty, které zůstaly u Kašperských hor po těžbě zlata, ale také vraždy jedem jako řešení rodinných neshod - to jsou jen některá z mnoha témat této knihy. Autoři prozkoumali archivní prameny od 17. do poloviny 20. století a vybrali příběhy, které jsou napínavým čtením i zajímavým svědectvím o životě našich předků. Víte třeba, co to bylo "lidské břemeno"?

Rožmberská hrobka

9. 10. 2023

Za pomoci nejmodernější techniky prozkoumali odborníci legendární rožmberskou hrobku ve vyšebrodském klášteře a umožnili čtenářům nahlédnout do prostor, které byly od počátku 17. století nepřístupné. Autor spolu s týmem vyvrací některé legendy spojené s místem odpočinku tohoto významného rodu, ale nabízí čtenářům nové objevy i záhady, které na rozluštění ještě čekají.

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky

10. 9. 2023

Vzpomínky šumavské učitelky z Borových Lad, dlouholeté knihovnice a kronikářky na život v drsném kraji západního pohraničí, kde se chvílemi sešlo v jedné třídě 7 národností. Natočeno v roce 2012.

Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa

6. 9. 2023

Historik, germanista a autor německy psané knihy „Boj o národní školy v Čechách“ vypráví o školách v pohraničí a o proměnlivé úloze národních školy v turbulentních časech.

Šumavské podcasty #14: Ondřej Fibich

18. 5. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O literární i jiné tvorbě umělce, který na Šumavě funguje už přes 40 let. Hostem je spisovatel, básník, milovník Šumavy, textař, libertista a vydavatel Ondřej Fibich.

Šumavské podcasty #12: Tereza Dobiášová Krejčí

21. 3. 2023 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

V dnešní epizodě si budeme povídat o inspiracích pro spisovatelku ze šumavského Rejštejna, o fungování kreativních sdružení, která vzdělávají děti skrze umění, o kurátorských projektech třeba na Srní a každodenním životě na Šumavě. Hostem nového podcastu druhé sezóny je spisovatelka Tereza Dobiášová Krejčí.

Šumavské podcasty #11: Vánoce na Šumavě

18. 12. 2022 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Povídáme si o Vánocích na Šumavě! O tom, jaké zvyky se k tomuto významnému křesťanskému svátku váží právě u nás, na Šumavě. Dozvíme se něco více o muzeu Šumavy a o tom, jak se v něm na letošní Vánoce připravili. Hostem je historik, kurátor muzea Šumavy a specialista na Vánoce na Šumavě, PhDr.Vladimír Horpeniak.

Šumavské podcasty #10: Hubert Babor

20. 11. 2022 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Vzpomínky na dobu po skončení 2.světové války, dobu po odsunu původních německých obyvatel. Na vznik železné opony v rámci vojenského újezdu Dobrá Voda, na správu šumavské přírody v rukou Vojenských lesů. Povídáme si s Hubertem Baborem, dlouholetým hajným a členem spolku Karel Klostermann.

Ruce houslisty

11. 11. 2022

Volně propojené povídky zachytily osudy několika generací, žijících v naší zemi v průběhu bouřlivého 20. století.

Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad…

8. 11. 2022

Autor křížky hledá v krajině, vlastníma rukama opravuje, fotografuje a zaznamenává historii míst, odkud zmizel život.

Fingierte Grenze - Aktion „KÁMEN“

5. 11. 2022

Autorka představuje českou i německou verzi své knihy, ve které zachytila osudy lidí oklamaných jedním z nejodpornějších triků Státní bezpečnosti.

Šumava – Mezi dvěma národy

26. 10. 2022

Vzpomínky muže, jehož rodiči byli Němci a vlastí Čechy. Robert Steun miloval Šumavu a svou lesnickou profesi, ale nakonec se stal spolupracovníkem československé zpravodajské služby a několikrát stál na prahu smrti.

Prokletý kraj

21. 10. 2022

Proč se známá autorka detektivek rozhodla napsat román ze Šumavy, ve kterém je stejně důležité hledání vraha jako cesta do minulosti opuštěné a zapomenuté krajiny?

Prameny Vltavy

16. 10. 2022

Nacistická továrna pod Františkovem, podzemní chodby do Německa a záhadný internační tábor na Bučině, který dal knize jméno – to všechno najdete v příběhu z pera šumavské patriotky a světoběžnice Petry Klabouchové.

Z novohradské farní vsi Rychnov…

11. 10. 2022

Máte rádi místo, kde žijete? Napište o něm knihu. Přesně to udělal Josef Šupler z Rychnova u Nových Hradů ve své pečlivě zpracované publikaci Z novohradské farní vsi Rychnov u Nových Hradů do Kamenné, Konratic a Kondrače.

Duchovní krajina Novohradských hor

8. 10. 2022

Rozhovor s Michaelou Vlčkovou, autorkou knihy Duchovní krajina Novohradských hor / Horní Hvozd, která mapuje zapomenutý a opuštěný kraj na česko-rakouském pomezí.

České Žleby / Böhmisch Röhren

6. 10. 2022

Luděk Němec pokračuje v důkladném zkoumání historie šumavských obcí v publikaci o Českých Žlebech, které byly ve 20. století svědky mnoha dramatických lidských osudů.

Národní park Šumava 30 let

26. 9. 2022

Setkání s Janem Dvořákem, který ve své knize Národní park Šumava 30 let zachytil krásnou a cennou část Šumavy ze všech stran - od svědectví letokruhů až po tajemství perlorodek.

Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy

26. 9. 2022

Vyprávění jednoho z autorů knihy Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy Petra Hudičáka o hledání vzpomínek a obrazových dokumentů z oblasti, která ztratila paměť.

Odsunuté děti

26. 9. 2022

Rozhovor s jedním z autorů komiksové publikace Odsunuté děti Janem Blažkem o tom, jak vznikla obrazová podoba vzpomínek německých obyvatel na odsun po 2. světové válce.

Šumavské podcasty #6: Karel Klostermann

9. 5. 2022 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

O činnosti spolku, který si klade za cíl propagaci jeho díla, ale i o vesničce Srní a vztahu spisovatele k ní a o okolní přírodě vypráví zakladatel česko-bavorského spolku Karel Klostermann, pan Václav Sklenář.

Šumavské podcasty #3: Zámek Vimperk

26. 1. 2022 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Zámek Vimperk - jedna z nejvýznamnějších šumavských památek. Historie, rekonstrukce, znovuotevření a budoucnosti. Kastelán Vojtěch Brož.

Šumavské podcasty #2: Josef Pecka

18. 1. 2022 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Povídání o výletech, zaniklých obcích či fenoménu zlata na Šumavě. Profesionální průvodce, šumavský rodák, spolupracovník NP Šumava a spisovatel Josef Pecka.

Winterbergova poslední cesta, část 3

8. 12. 2021

Záznam ze zahájení festivalu Šumava Litera dne 12. 11. 2021 v hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku. Moderuje Ladislav Čepička. Část 3.

Winterbergova poslední cesta, část 2

8. 12. 2021

Záznam ze zahájení festivalu Šumava Litera dne 12. 11. 2021 v hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku. Moderuje Ladislav Čepička. Část 2.

Winterbergova poslední cesta, část 1

8. 12. 2021

Záznam ze zahájení festivalu Šumava Litera dne 12. 11. 2021 v hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku. Moderuje Ladislav Čepička. Část 1.

Šumavské podcasty #1: NP Šumava

24. 11. 2021 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Národní park Šumava slaví 30 let. Mluvčí NP Jan Dvořák: co se povedlo a co ne, jak je to se zonací a kolik je na Šumavě vlčích smeček?

Jakub Doubrava / poezie, divadlo

24. 3. 2021 [externí odkaz / nejsme tvůrci tohoto pořadu]

Herec, dramaturg, hudebník. Jako režisér se věnuje zejména literárním pořadům s důrazem na Šumavu. Kabaret Kajbar, TEArTR RAJDO.

“Sedím tu sám a sám / a slyším lesy šumět;
dech větru v korunách / dává mi porozumět."

Johann Peter