Na co se často ptáte – FAQ


Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám.

Festival

Šumava Litera je literární festival, který pořádají Městské kulturní středisko ve Vimperku, spolek Šumava Litera a spolek Knihy über Grenze.

Vyvrcholení festivalu s vyhlášením cen probíhá obvykle třetí listopadový týden. Centrem festivalu je město Vimperk, nicméně partnerských měst a obcí, v nichž se o festivalovém týdnu můžete setkat s pořady Šumavy Litery, každý rok přibývá.Pořady festivalu navíc probíhají celý rok. Máte-li zájem, některý pořad z aktuálního programu můžete pořádat i vy.

Ano, festivalové pořady pro vás připravujeme i v časech zavřených sálů formou videa a ke shlédnutí jsou na webu festivalu v sekci Galerie. Ceny se v takovém případě předávají v živém videostreamu.

Programová nabídka

Festival Šumava Litera nabízí ve své programové nabídce pořady související s historií i současností Šumavy. Jedná se o přednášky, besedy, křty knih, výstavy, promítání, koncerty, tématické výlety, vzpomínání pamětníků atd.

Některé jsou jen česky, některé jsou německy, některé jsou česko-německy.

Ano, samozřejmě. V případě zájmu o objednání pořadu z programové nabídky festivalu prosím kontaktujte organizační výbor festivalu.

Ano, program festivalu může probíhat kdekoli, stačí si vybrat pořad z programové nabídky a domluvit se na termínu konání. Programy už běží několik let například v Plzni, Českých Budějovicích atd. Pro podrobnosti prosím kontaktujte organizační výbor festivalu.

Ano, je to možné kdykoli, na základě předchozí dohody na časovém termínu s participujícími.

Soutěž

mapa

První podmínka pro zařazení do nominace je rok vydání. Do soutěže nominujeme pouze první vydání dané knihy.

Druhá podmínka se týká oblasti, které se kniha věnuje. Tady jsme Šumavu pojali nejenom zeměpisně, ale i kulturně.
A tak z české strany pokrývá zájmové území jak samotné pohoří, tak i šumavské Podlesí a Novohradské hory, tedy celé okresy Český Krumlov, Prachatice, jižní dvě třetiny Klatovy, jižní příhraničí okresu Strakonice, kam Podlesí ještě částečně zasahuje a jižní výběžky okresů Domažlice (vrchovina Jezvinecký les) a České Budějovice (zbylé území PP Novohradské hory).
Z německé strany tvoří zájmové území část Východního Bavorska, tj. východní třetina okresu Cham, celé okresy Regen a Freyung-Grafenau a severovýchodní polovina okresu Passau.
A konečně na rakouské straně jde jednak o část Horního Rakouska (celý okres Rohrbach, většina okresů Urfahr-Umgebung a Freistadt) a část Dolního Rakouska (západní čtvrtina okresu Gmünd).

Pro názornost jsme připravili přehlednou mapu výše.

Důležité: knihu, která splňuje výše uvedené předpoklady, lze nominovat již v roce vydání, soutěží ovšem až v následujícím roce od roku vydání.

Nejjednodušší způsob je nominovat prostřednictvím nominačního formuláře.

Cena Šumava Litera
Mezinárodní cena za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci (od r. 2022).

Cena Johanna Steinbrenera
– Beletrie a poezie
– Populárně naučné publikace
– Výtvarné publikace
– Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě (od r. 2021)

Síň slávy
Pro osobnosti či projekty se zásluhami o šumavskou regionální literaturu.

Zvláštní cena
Pro významný počin na poli regionální literatury Šumavy a Bavorského lesa.

Šumavská ozvěna )))
Cena vzešlá z hlasování návštěvníků tohoto webu. Od okamžiku spuštění (cca konec září – půlnoc předposledního dne festivalu) můžete hlasovat zde.

Šumava virtuální
Ocenění pro weby či projekty, existující v digitální formě.

Celkový přehled všech udělených cen podle ročníků je zobrazen zde.


==========================
Starší ceny z historie festivalu

Kniha roku
V minulosti postupně 1. cena Johanna Steinbrenera za beletrii (2015–2017), poté Cena předsedy poroty (2018–2019), posléze kniha, vybraná z 1. míst všech tří kategorií Ceny Johanna Steinbrenera (2020–2021).

Cena předsedy poroty
Původně Zvláštní cena poroty (2016), poté Cena předseda poroty (2018–2021).

Cena knihovníků
Vzešlá z hlasování pošumavských a participujících knihoven. Nejprve Cena čtenářů knihoven (2017–2019), poté Cena knihovníků (2020–2021).

Cena Šumavského pivovaru
Cena kmenového sponzora festivalu (2016–2022).

O mezinárodní ceně Šumava Litera rozhoduje sedmičlenná mezinárodní porota.

O pořadí vítězných knih hlavní ceny Johanna Steinbrenera rozhoduje šestičlenná porota pro českojazyčné knihy.

O pořadí ceny Johanna Steinbrenera Nejlepší českoněmecká publikace rozhoduje pětičlenná porota pro německojazyčné knihy.

Cenu Šumava virtuální udílí tříčlenná porota pro nové technologie a komunikaci.

Ano. Právě pro tento případ je tu Šumavská ozvěna ))), v níž hlasují čtenáři webu. Hlasovat lze od oficiálního vyhlášení nominací aktuálního ročníku – tzv. Den otevírání šumavských literárních pokladů – obvykle koncem září. O přesném datu se dozvíte v sekci Čtěte.

Spolupráce

Ano, pokud se oblast vašeho zájmu týká Šumavy, budeme rádi, když se k festivalu připojíte. Pro podrobnosti prosím kontaktujte organizační výbor festivalu.

Sponzoři

Podpořit nás můžete více způsoby. Propagací na svém webu nebo sociální síti, nabídkou služeb pro zajištění pořadů nebo finančním či věcným darem. Obratem vás vystavíme darovací listinu.

Účet spolku Šumava Litera: 291897299/0300
IBAN CZ51 0300 0000 0002 9189 7099
BIC CEKOCZPP

Účet spolku Knihy über Grenze: 289822477/0300
IBAN CZ61 0300 0000 0002 8982 2477
BIC CEKOCZPP

Různé

Hodnocené knížky (a knihy o Šumavě vůbec) propagujeme, oceňujeme, ale neprodáváme – nemáme na něco takového možnosti, prostředky ani kapacity.

V sobotu hlavního festivalového dne je sice možné ve Vimperku v hotelu Zlatá hvězda koupit knihy v rámci festivalového předvánočního knižního trhu, ale prodávají přímo přítomní knihkupci či nakladatelé, kterým na tento den poskytujeme prodejní místo.

Ohledně objednání/koupě knížky je tedy nutné obrátit se na knihkupce, nakladatele nebo autora.

„Tam ještě kdesi stojí dům, maminka kraluje tam snům,
vždyť tam, kde zřím ten bílý štít, mé srdce kdysi počlo bít.“

Josef Gangl