head_pod

Šumavský literární podcasting

Podcasty světu vládnou a dorazily už i do přítmí houštin a samot Šumavy Litery. A nakonec je to dobře, protože i vy, kdo nemáte možnost na festival přijet nebo máte Šumavu příliš daleko, se můžete v klidu u svých telefonů, počítačů, tabletů či jiných přijímačů naladit na šumavskou literární frekvenci a být u toho na dálku. Protože festival děláme i pro vás.

Podcasty Šumavy Litery a tematicky souvisejících kanálů můžete buďto poslouchat níže, přímo na našem webu nebo si jejich odebírání můžete naladit do libovolného zařízení na některé z třech níže uvedených podcastových služeb (Spotify, Apple a Google).

Přejeme vám příjemný a ničím nerušený poslech!

Ruce houslisty

11. 11. 2022

Volně propojené povídky zachytily osudy několika generací, žijících v naší zemi v průběhu bouřlivého 20. století.

Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad…

8. 11. 2022

Autor křížky hledá v krajině, vlastníma rukama opravuje, fotografuje a zaznamenává historii míst, odkud zmizel život.

Fingierte Grenze - Aktion „KÁMEN“

5. 11. 2022

Autorka představuje českou i německou verzi své knihy, ve které zachytila osudy lidí oklamaných jedním z nejodpornějších triků Státní bezpečnosti.

Šumava – Mezi dvěma národy

26. 10. 2022

Vzpomínky muže, jehož rodiči byli Němci a vlastí Čechy. Robert Steun miloval Šumavu a svou lesnickou profesi, ale nakonec se stal spolupracovníkem československé zpravodajské služby a několikrát stál na prahu smrti.

Prokletý kraj

21. 10. 2022

Proč se známá autorka detektivek rozhodla napsat román ze Šumavy, ve kterém je stejně důležité hledání vraha jako cesta do minulosti opuštěné a zapomenuté krajiny?

Prameny Vltavy

16. 10. 2022

Nacistická továrna pod Františkovem, podzemní chodby do Německa a záhadný internační tábor na Bučině, který dal knize jméno – to všechno najdete v příběhu z pera šumavské patriotky a světoběžnice Petry Klabouchové.

Z novohradské farní vsi Rychnov…

11. 10. 2022

Máte rádi místo, kde žijete? Napište o něm knihu. Přesně to udělal Josef Šupler z Rychnova u Nových Hradů ve své pečlivě zpracované publikaci Z novohradské farní vsi Rychnov u Nových Hradů do Kamenné, Konratic a Kondrače.

Duchovní krajina Novohradských hor

8. 10. 2022

Rozhovor s Michaelou Vlčkovou, autorkou knihy Duchovní krajina Novohradských hor / Horní Hvozd, která mapuje zapomenutý a opuštěný kraj na česko-rakouském pomezí.

České Žleby / Böhmisch Röhren

6. 10. 2022

Luděk Němec pokračuje v důkladném zkoumání historie šumavských obcí v publikaci o Českých Žlebech, které byly ve 20. století svědky mnoha dramatických lidských osudů.

Národní park Šumava 30 let

26. 9. 2022

Setkání s Janem Dvořákem, který ve své knize Národní park Šumava 30 let zachytil krásnou a cennou část Šumavy ze všech stran - od svědectví letokruhů až po tajemství perlorodek.

Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy

26. 9. 2022

Vyprávění jednoho z autorů knihy Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy Petra Hudičáka o hledání vzpomínek a obrazových dokumentů z oblasti, která ztratila paměť.

Odsunuté děti

26. 9. 2022

Rozhovor s jedním z autorů komiksové publikace Odsunuté děti Janem Blažkem o tom, jak vznikla obrazová podoba vzpomínek německých obyvatel na odsun po 2. světové válce.

“Sedím tu sám a sám / a slyším lesy šumět;
dech větru v korunách / dává mi porozumět."

Johann Peter