Co bývalo ve Vimperku… – Pavel Fencl: rodina Budínských
19. 7. 2024
Ve středu 17. 7. 2024 proběhla ve vimperské Městské knihově první letošní akce ze série „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“, věnovaná osudu dvou lékárníků Bohuslavů Budínských – otce a syna. Tématu se dlouhodobě věnuje prachatický historik Pavel Fencl a poslechnout si jeho přednášku přišlo bezmála padesát účastníků.
Pochopitelně nejvíce zaujal příběh Bohuslava Budínského, syna (1882-1973), který je jako z nějakého filmu – studia v Paříži se spolužákem Evardem Benešem, přítel Alois Rašín, který za ním pravidelně přijíždí do Vimperka a poskytuje rovněž finance na stavbu dvou českých domů, občasná setkání s Prezidentem Masarykem, cestování po světě a získávání zkušeností. Úspěšný podnikatel v oboru převážně ovocných šťáv a šťáv z lesních plodů, který rozvinul otcův podnik a expandoval na další místa, např. do bavorského Neureichenau. Po mnichovském diktátu byl nucen opustit pohraničí a svůj podnik díky tipu bratra protektorátního prezidenta Háchy znovu rozjel v Trhových Svinech. Po válce návrat zpět a další expanze – na Slovensko. V roce 1947 uvažoval o zřízení ředitelství v Českých Budějovicích a o ještě větším rozšiřování do dalších zemí, ale komunistický převrat všechny tyto plány zařízl.
Nicméně jeho celoživotní slušnost a velkorysost, s níž se choval ke všem bez rozdílu národnosti a společenského postavení a která jej zachránila před nacistickým kriminálem (zastala se jej právě jedna z německých dělnic z Neureichenau, t.č. funkcionářka nacistických odborů), mu pomohla i při znárodnění. Jako jednomu ze zakladatelů prvorepublikového Dělnického stavebního družstva ve Vimperku mu ještě v roce 1947 děkoval pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký a během znárodnění se mu podařilo vyjednat výměnu svých automobilů za možnost ponechání si víceméně veškerých finančních prostředků a opcí. Stejně bezproblémově se mu o pár let později podařilo vyjednat s komunisty legální vystěhování do Švýcarska, výměnou za odstoupení vlastnictví zbývajícího nemovitého majetku.
Do Vimperka se vrátil jako velmi starý a nemocný muž v roce 1968 a o pět let později zemřel v domově důchodců v Kůsově. Bohuslav Budínský zůstává živý nejen kvůli vzkříšenému Šumavskému bylinnému, jež se v jeho bývalých provozovnách po roce 1965 začalo vyrábět opravdu ve velkém – v 80. letech to bylo okolo 450 000 litrů ročně (zásluhu o tento nápoj mu připisuje mj. někdejší šéf vimperské Mykoprodukty Josef Jetleb), ale i kvůli svému sociálnímu cítění a celoživotním zásadám – pomáhat potřebným bez rozdílu jazyka a celkově lidskému přístupu.
Mgr. Pavel Fencl, *1949, je historik, působil jako učitel a ředitel Prachatického muzea. Od roku 2013 je kronikářem Města Prachatice a autorem řady knih věnovaných Šumavě. Pravidelně přispívá do sborníku Zlatá stezka.
[rb, sim]
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2024
21. 11. 2024
Cena Šumavská ozvěna ))) se v letošním jubilejním X. ročníku udělovala již popáté. V minulém IX. ročníku bylo hlasování o fous dynamičtější a hlasujících byl druhý největší počet v historii. S počtem …

Vyhlášení výsledků X. ročníku
20. 11. 2024
Jubilejního X. ročníku soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se konalo v sobotu 16. listopadu v Městském kulturním středisku ve Vi…

Ročník 2024: Páteční přednášky
19. 11. 2024
Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese byli tématem 10. ročníku česko-německého festivalu regionální literatury Šumava Litera. Festival není jen o literárních cenách, ale rozšířil se celoroční…

Spisovatelé, nakladatelé, historici, archeologové: festival „Šumava Litera“ začíná
12. 11. 2024
Festival „Šumava Litera“ začíná toto pondělí ve Vimperku / Winterbergu. O X. ročníku si Martina Schneibergová povídala s programovým ředitelem a spisovatelem Martinem Sichingerem.

Šumava Litera v Plzni: Literární inspirace Jana Cempírka
10. 11. 2024
Pozvání do Polanovy síně Knihovny města Plzně tentokrát přijal Jan Cempírek, českobudějovický cestovatel, sběratel brouků a životních příběhů, novinář, nakladatel, fotograf a spisovatel. A také mystif…

Výstava „Skryté světy“ zahájila X. ročník festivalu
3. 11. 2024
Vernisáží výstavy makrofotografií rostlin a tvorů Bavorského lesa a Šumavy „Skryté světy“ byl v pátek 1. 11. v Městské knihovně ve Vimperku zahájen X. ročník festivalu Šumava Litera. Kromě autora, fot…

Krajinou Zlaté stezky se Šumavou Literou
30. 9. 2024
Vycházka ŠL
Vážení a milí příznivci Šumavy, jejích příběhů a historie, oznamujeme další tradiční výlet Šumavy Litery, který se bude konat v sobotu 19. října. Vydáme se trasou Zlaté stezky z Blažejovic přes Blanic…

Šumava Litera v Praze
29. 9. 2024
Po letošní zářijové veleúspěšné premiéře v Českých Budějovicích vstupuje Šumava Litera poprvé i do hlavního města, v prostorách Pražského literárního domu autorů německého jazyka vystoupí jako vždy se…

Šumava Litera v Českých Budějovicích: rekapitulace
27. 9. 2024
Ve středu 25. září 2025 se v budově Jihočeské vědecké knihovny na Lidické 1 sešli příznivci šumavské literatury na přednášky nejen o pohanství a křesťanství na Šumavě, které je tématem letošního jubil…

Šumavská ozvěna ))) 2024 už zase zní. Můžete hlasovat!
16. 9. 2024
Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2024
15. 9. 2024
Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

Šumava Litera v Českých Budějovicích
11. 9. 2024
Tři hosté s programem. Dva rozhovory jeden na jednoho. A v hlavní roli Šumava! Takovou ochutnávku přiveze každoroční Festival Šumava Litera letos poprvé do Českých Budějovic. A protože je letošní ročn…