Co bývalo ve Vimperku… – Pavel Fencl: rodina Budínských
19. 7. 2024
Ve středu 17. 7. 2024 proběhla ve vimperské Městské knihově první letošní akce ze série „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“, věnovaná osudu dvou lékárníků Bohuslavů Budínských – otce a syna. Tématu se dlouhodobě věnuje prachatický historik Pavel Fencl a poslechnout si jeho přednášku přišlo bezmála padesát účastníků.
Pochopitelně nejvíce zaujal příběh Bohuslava Budínského, syna (1882-1973), který je jako z nějakého filmu – studia v Paříži se spolužákem Evardem Benešem, přítel Alois Rašín, který za ním pravidelně přijíždí do Vimperka a poskytuje rovněž finance na stavbu dvou českých domů, občasná setkání s Prezidentem Masarykem, cestování po světě a získávání zkušeností. Úspěšný podnikatel v oboru převážně ovocných šťáv a šťáv z lesních plodů, který rozvinul otcův podnik a expandoval na další místa, např. do bavorského Neureichenau. Po mnichovském diktátu byl nucen opustit pohraničí a svůj podnik díky tipu bratra protektorátního prezidenta Háchy znovu rozjel v Trhových Svinech. Po válce návrat zpět a další expanze – na Slovensko. V roce 1947 uvažoval o zřízení ředitelství v Českých Budějovicích a o ještě větším rozšiřování do dalších zemí, ale komunistický převrat všechny tyto plány zařízl.
Nicméně jeho celoživotní slušnost a velkorysost, s níž se choval ke všem bez rozdílu národnosti a společenského postavení a která jej zachránila před nacistickým kriminálem (zastala se jej právě jedna z německých dělnic z Neureichenau, t.č. funkcionářka nacistických odborů), mu pomohla i při znárodnění. Jako jednomu ze zakladatelů prvorepublikového Dělnického stavebního družstva ve Vimperku mu ještě v roce 1947 děkoval pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký a během znárodnění se mu podařilo vyjednat výměnu svých automobilů za možnost ponechání si víceméně veškerých finančních prostředků a opcí. Stejně bezproblémově se mu o pár let později podařilo vyjednat s komunisty legální vystěhování do Švýcarska, výměnou za odstoupení vlastnictví zbývajícího nemovitého majetku.
Do Vimperka se vrátil jako velmi starý a nemocný muž v roce 1968 a o pět let později zemřel v domově důchodců v Kůsově. Bohuslav Budínský zůstává živý nejen kvůli vzkříšenému Šumavskému bylinnému, jež se v jeho bývalých provozovnách po roce 1965 začalo vyrábět opravdu ve velkém – v 80. letech to bylo okolo 450 000 litrů ročně (zásluhu o tento nápoj mu připisuje mj. někdejší šéf vimperské Mykoprodukty Josef Jetleb), ale i kvůli svému sociálnímu cítění a celoživotním zásadám – pomáhat potřebným bez rozdílu jazyka a celkově lidskému přístupu.
Mgr. Pavel Fencl, *1949, je historik, působil jako učitel a ředitel Prachatického muzea. Od roku 2013 je kronikářem Města Prachatice a autorem řady knih věnovaných Šumavě. Pravidelně přispívá do sborníku Zlatá stezka.
[rb, sim]
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Na poutní místo Lomec se Šumavou Literou
20. 8. 2024
Vycházka ŠL
V sobotu 14. září 2024 pořádá Šumava Litera v rámci letošního tématu „Křesťané a pohané v Bavorském lese a na Šumavě“ výlet na poutní místo Lomec.

Přeplněný zrcadlový sál zámečku Ludwigsthal
12. 8. 2024
V pátek, 9. srpna 2024 dorazila Šumava Litera opět za hranice. Na malebném zámečku v Ludwigsthalu, deset kilometrů za Alžbětínem, se mezi bavorskými kolegy představil průřez dosavadními letošními akce…

Śumava Litera bude v Ludwigsthalu už potřetí
8. 8. 2024
V pátek 9. srpna 2024 pořádají spolky Šumava Litera, Knihy über Grenze a Karl Klosterman Verein již třetí ročník festivalu v Bavorsku, a to na starém sklářském zámečku rodiny Abelů v Ludwigsthalu (mez…

Rekapitulace: Festivalu Šalom Čkyně, II. ročník
6. 8. 2024
Ve čkyňské synagoze se ve dnech 2. a 3. srpna 2024 konal už druhý ročník festivalu židovské kultury ŠALOM s podtitulem Festival malých míst, který pořádá festival Šumava Litera s obcí Čkyně, Literární…

Rekapitulace: Vimperský týden ve Freyungu
15. 7. 2024
Pod záštitou Tomáše Kafky, velvyslance České republiky v Německu a za podpory Euregia, uspořádaly spolky Šumava Litera, Gesellschaft für Grenzlose Kultur und Geschichte, Knihy über Grenze, město Freyu…

Gabi Hanner: Rosteme spolu – vernisáž výstavy
5. 7. 2024
Ve čtvrtek 4. 7. 2024 byla za účasti starostů měst Vimperk a Freyung otevřena výstava freyungské výtvarnice Gabi Hanner.

Zmizelá šumavská legenda - Emil Kintzl v Plzni
2. 7. 2024
Emila Kintzla netřeba představovat, ale poslední dva roky je bohužel nutné na něj už jen vzpomínat. A kdo by to zvládl lépe, než tvůrce a režisér pořadu Zmizelá Šumava, Jan Fischer?

Šumava Litera dotváří partnerský týden ve Freyungu
19. 6. 2024
Vimperská starostka Stanislava Chumanová a starosta Freyungu Peter Kaspar podepsali v roce 2003 Smlouvu o partnerství. Dvacet let poté, tedy loni, se město Freyung stalo pořadatelem Zemské zahradní v…

Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí
18. 6. 2024
I letos v létě pořádají spolky Knihy über Grenze, Šumava Litera, Městské kulturní středisko a Městská knihovna další, tentokrát už třetí ročník programu „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“…

Se Šumavou Literou po stopách Steinbrenerů
7. 6. 2024
Po letech vysilujícího pátrání dorazila Šumava Litera i k dceři Thomase Steinbrenera, paní Antonii Steinbrener, která žije v Mnichově. Setkání byla přítomná i její dcera Christa Walberer, která dorazi…

30. podcast Šumavy Litery
3. 6. 2024
Festival Šumava Litera, který letos oslaví X. výročí své existence, má i jedno malé, čerstvé výročí – dnes byl publikován již 30. podcast. A je nám velkou ctí i radostí, že je pro festival již 3. roke…

Nominované knihy dorazily k porotám
1. 6. 2024
Přípravy na letošní X. ročník festivalu Šumava Litera jsou v plném proudu a jednou z důležitých maličkostí je logistika předávání nominovaných knih porotcům, aby bylo na čtení dostatek času.