p_98m3 1b-1

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové

10. 9. 2023

Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělala rozdíly mezi barvou kůže, vyznáním nebo přesvědčením, a která uměla pochválit i pokárat s fortelem. Její vyprávění se dostalo až do éteru Českého rozhlasu a na stránky knihy.

Pocházela ze staré vimperské německé rodiny Praschl a jejím životem prošly hned několikrát otřesy velkých dějin. Maminka Berta měla dvě sestry a bratra. Vzala si českého četníka Josefa a od té doby byli neustále na cestách, jak jej povolávali sloužit na různá místa Československa. Nejdále byli na tehdejší Zakarpatské Ukrajině, kde ve vsi Brustury (v dnešní Ivano-frankivské oblasti) 10. září 1933 malá Elvíra přišla na svět. A hned po narození se s tímto světem málem rozloučila – do ranky na obličeji se dal prudký zánět, přidala se spalující horečka a nikdo si už nevěděl rady. Zachránila ji její babička, také Berta, která sedla na vlak, dojela do Užhorodu, vyléčila těžce nemocné miminko bylinkovými zábaly a obklady a vzala si holčičku na čas k sobě do Vimperka.

A byl tu rok 1939, s ním nacistická okupace a zatímco Elvířin tatínek byl i s rodinou stažen do protektorátu, její strýc Karl rukoval do Wehrmachtu na východní frontu. Válka se přehnala, ovšem ihned po ní přišla česká kolektivní pomsta Němcům a s ní rozvrat vimperské rodiny starého světa – Elvířina matka díky sňatku s českým četníkem směla zůstat, Bertiny dvě sestry Ela a Mitzi byly se zbytkem rodiny vyhnány z Vimperka do americké okupační zóny, pozdější SRN. Strýc Karl byl zajat v sovětské okupační zóně a po propuštění tak zůstal v NDR. Rodina tím byla rozprášena na území tří států a dvou neslučitelných politických systémů. Rodinné vazby byly zpřetrhány a kontakt na dlouhá léta omezen do podoby pár řádek v dopisech. Elvířin dědeček Karl zemřel 1941 a je pohřben ve Vimperku, jeho žena, babička Berta, vyhnaná v r. 1945, zemřela 1957 a odpočívá daleko od svého manžela, v Simbachu na Innu. To byla první srážka osudu jedné rodiny s dějinami.

Druhá přišla vzápětí, kdy se Elvířin táta Josef, poctivý prvorepublikový četník, odmítl přidat k nastupujícím komunistům. Stálo ho to několik let v pracovním táboře v Jáchymově a nad Elvírou visel okamžitý vyhazov ze střední školy. Ředitel a dědův starý přítel v jedné osobě jí nechal školu dokončit a zařídil jí místo v pojišťovně, což pro ni ovšem byla čirá hrůza. Chtěla učit děti. A stal se zázrak – jelikož byl velký nedostatek kantorů, napsali jí z vimperského odboru školství na její předchozí přání učit, že může nastoupit v pohraničí v obci Stachy. Ovšem z hraní a zpívání vánočních koled s dětmi před vánoci se stal velký malér (komunisté chtěli eliminovat křesťanství) a přeložili ji na druhé pololetí do Vacova. A odtud ji komunistický ředitel přeložil za trest za vězněného otce a za zpívání koled v předchozím působišti do "vyhnanství" nahoru na Šumavu. Rozloučila se tedy s civilizací a vydala se do rozvráceného pohraničí.

Společensky založené děvče, které začátkem 50. let bylo zvyklé na bohatý kulturní život maloměsta Sedlice u Blatné a tehdejší civilizační vymoženosti (někteří měli už i televizi), zažilo po přestěhování do Borových Lad opravdový civilizační šok. V době jejího příchodu na Borovce žili takřka výhradně dosídlení rumunští Slováci a tehdejší předseda MNV pan Gažák se většinou podepisoval třemi křížky. Takže ji rázem kromě výuky dětí čekalo i doučování dospělých. Žádná elektřina, svítilo se válečnými petrolejkami. A právě tady, v místě trestu, na konci světa, u ostnatých drátů železné opony, potkala svého budoucího osudového muže, lesníka Karla. Zůstali a v roce 1954 se vzali. V borovoladské škole, tehdy doslova na samotě u lesa, vytvořili harmonický domov nejprve dceři Ivaně a posléze i synovi Radanovi.

I na dohled cedulí “Pozor, hraniční pásmo, vstup jen na povolení” člověk mohl prožít plnohodnotný život. Náhradou za chybějící kulturní požitky se stala četba a z Elvíry vášnivá čtenářka. Naše rozsáhlá domácí borovoladská knihovna mohla směle soupeřit s tou veřejnou, které zasvětila část svého života.

Byla houževnatá a leccos si na životě vyvzdorovala. Neměla na růžích ustláno, ale nikdy si nepostěžovala. Byla za všech okolností činorodá a velmi vzácně si jen tak sedla a užívala chvíli klidu. Byla činorodá, měla ráda dobré zprávy a ráda se smála. Pracovala do poslední chvíle a nebylo té síly, která by jí v tom zabránila.

Učitelka, knihovnice a máma Elvíra Běhounová už tu s námi fyzicky není, ale přesto s námi zůstává. Provází nás mj. její oblíbené rčení – jsme tady na světě jen na besedě.

Poslechněte si rozhovor s Elvírou Běhounovou, který v r. 2012 natočila pro ČRo České Budějovice Hana Soukupová a jako podcast v rámci letošního tématu Školy a učitelé na Šumavě a v Bavorském lese.

10. 9. 2023
[rb]

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2024

21. 11. 2024

Cena Šumavská ozvěna ))) se v letošním jubilejním X. ročníku udělovala již popáté. V minulém IX. ročníku bylo hlasování o fous dynamičtější a hlasujících byl druhý největší počet v historii. S počtem …

d_ingoty

Vyhlášení výsledků X. ročníku

20. 11. 2024

Jubilejního X. ročníku soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se konalo v sobotu 16. listopadu v Městském kulturním středisku ve Vi…

d_ingoty

Ročník 2024: Páteční přednášky

19. 11. 2024

Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese byli tématem 10. ročníku česko-německého festivalu regionální literatury Šumava Litera. Festival není jen o literárních cenách, ale rozšířil se celoroční…

d_ingoty

Spisovatelé, nakladatelé, historici, archeologové: festival „Šumava Litera“ začíná

12. 11. 2024

Festival „Šumava Litera“ začíná toto pondělí ve Vimperku / Winterbergu. O X. ročníku si Martina Schneibergová povídala s programovým ředitelem a spisovatelem Martinem Sichingerem.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni: Literární inspirace Jana Cempírka

10. 11. 2024

Pozvání do Polanovy síně Knihovny města Plzně tentokrát přijal Jan Cempírek, českobudějovický cestovatel, sběratel brouků a životních příběhů, novinář, nakladatel, fotograf a spisovatel. A také mystif…

d_ingoty

Výstava „Skryté světy“ zahájila X. ročník festivalu

3. 11. 2024

Vernisáží výstavy makrofotografií rostlin a tvorů Bavorského lesa a Šumavy „Skryté světy“ byl v pátek 1. 11. v Městské knihovně ve Vimperku zahájen X. ročník festivalu Šumava Litera. Kromě autora, fot…

d_ingoty

Krajinou Zlaté stezky se Šumavou Literou

30. 9. 2024

 Vycházka ŠL

Vážení a milí příznivci Šumavy, jejích příběhů a historie, oznamujeme další tradiční výlet Šumavy Litery, který se bude konat v sobotu 19. října. Vydáme se trasou Zlaté stezky z Blažejovic přes Blanic…

d_ingoty

Šumava Litera v Praze

29. 9. 2024

Po letošní zářijové veleúspěšné premiéře v Českých Budějovicích vstupuje Šumava Litera poprvé i do hlavního města, v prostorách Pražského literárního domu autorů německého jazyka vystoupí jako vždy se…

d_ingoty

Šumava Litera v Českých Budějovicích: rekapitulace

27. 9. 2024

Ve středu 25. září 2025 se v budově Jihočeské vědecké knihovny na Lidické 1 sešli příznivci šumavské literatury na přednášky nejen o pohanství a křesťanství na Šumavě, které je tématem letošního jubil…

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) 2024 už zase zní. Můžete hlasovat!

16. 9. 2024

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

d_ingoty

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2024

15. 9. 2024

Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

d_ingoty

Šumava Litera v Českých Budějovicích

11. 9. 2024

Tři hosté s programem. Dva rozhovory jeden na jednoho. A v hlavní roli Šumava! Takovou ochutnávku přiveze každoroční Festival Šumava Litera letos poprvé do Českých Budějovic. A protože je letošní ročn…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák