p_98m3 1b-1

Se Šumavou Literou po stopách Steinbrenerů

7. 6. 2024

Po letech vysilujícího pátrání dorazila Šumava Litera i k dceři Thomase Steinbrenera, paní Antonii Steinbrener, která žije v Mnichově. Setkání byla přítomná i její dcera Christa Walberer, která dorazila až z dalekého Porýní. Přestože nás paní Christa varovala, že vzpomínky na mládí ve Vimperku paní Antonii, která se narodila v roce 1926 a je jí tedy 98 let, často rozruší tak, že se z našeho setkání může po pár minutách omluvit a my se nic nedozvíme, nakonec jsme to po pěti hodinách rozhovoru s paní Antonií byli my, kdo ze sebe už nedokázal vydat ani slovo.

Jako výborný nápad se ukázal návrh nakoupit u vimperského pekaře Jana Hanžla výběr toho nejlepšího šumavského pečiva, protože nám pomohl prolomit menší bariéru nedůvěry, se kterou jsme upřímně po naší návštěvě u Brigitty vom Rauch v Hamburku nepočítali. (Vím, že mi to bude vyčítáno jako nemístné komunální pochlebování, ale nápad nakoupit chléb a pečivo vzešel od naší paní starostky).

Naše představení festivalu Šumava Litera a novinka, že udílíme ceny Johanna Steinbrenera, byly v Mnichově přijaty s částečným nepochopením, které bylo naštěstí vzápětí vysvětleno. Antonia i Christa si totiž pamatovaly svoje zděšení, když v roce 1977 navštívily vimperský zámek, na kterém probíhala výstava k dějinám knihtisku, a přímo ve vstupní hale visela velká fotografie Thomase Steinbrenera, pod níž stál titulek: Největší nacista ve Vimperku. Takto komunisté očerňovali rodinu, kterou i nacisté nesnášeli, protože tisk katolických knih Hitler podporovat nehodlal a přes válku se ve vimperské tiskárně tiskly jen jízdenky.
Teprve po překonání nepříjemných vzpomínek došlo na další novinky spojené s historií i budoucností Vimperka a spojení s rodinou Steinbrenerů.

Stejna jako Brigittu, o jejíž návštěvě jsme psali již dříve, vyrazilo paní Antonii dech, že stále ještě vychází Šumavský kalendář, navazující na tradici těch steinbrenerovských, a my máme opravdu radost, že práce pana Kadocha nese takové výsledky. Rovněž byla velmi potěšena, že o hroby jejích pozůstalých (jejichž opravu chystají pan Červenka a pan Kutil) se stará naše paní starostka. Podobně ji potěšila zpráva o projektu Steinbrenerových domů.

Paní Antonia i paní Christa přijaly pozvání na červencovou návštěvu našeho zámku a jeho prohlídku v němčině s kurátorkou Evou Reitspiesovou a projevily přání poslechnout si přednášku pana Pavla Fencla o lékárníku Budínském, kterého si paní Antonia pamatuje.

V červenci jí tedy přejeme hezký pobyt ve Vimperku a naše čtenáře o něm budeme informovat.  


Za spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze
Martin Sichinger

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Śumava Litera bude v Ludwigsthalu už potřetí

8. 8. 2024

V pátek 9. srpna 2024 pořádají spolky Šumava Litera, Knihy über Grenze a Karl Klosterman Verein již třetí ročník festivalu v Bavorsku, a to na starém sklářském zámečku rodiny Abelů v Ludwigsthalu (mez…

d_ingoty

Co bývalo ve Vimperku… – Pavel Fencl: rodina Budínských

19. 7. 2024

Ve středu 17. 7. 2024 proběhla ve vimperské Městské knihově první letošní akce ze série „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“, věnovaná osudu dvou lékárníků Bohuslavů Budínských – otce a syn…

d_ingoty

Gabi Hanner: Rosteme spolu – vernisáž výstavy

5. 7. 2024

Ve čtvrtek 4. 7. 2024 byla za účasti starostů měst Vimperk a Freyung otevřena výstava freyungské výtvarnice Gabi Hanner.

d_ingoty

Zmizelá šumavská legenda - Emil Kintzl v Plzni

2. 7. 2024

Emila Kintzla netřeba představovat, ale poslední dva roky je bohužel nutné na něj už jen vzpomínat. A kdo by to zvládl lépe, než tvůrce a režisér pořadu Zmizelá Šumava, Jan Fischer?

d_ingoty

Šumava Litera dotváří partnerský týden ve Freyungu

19. 6. 2024

Vimperská starostka Stanislava Chumanová a starosta Freyungu Peter Kaspar podepsali v roce 2003 Smlouvu o partnerství. Dvacet let poté, tedy loni, se město Freyung stalo pořadatelem Zemské zahradní v…

d_ingoty

Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí

18. 6. 2024

I letos v létě pořádají spolky Knihy über Grenze, Šumava Litera, Městské kulturní středisko a Městská knihovna další, tentokrát už třetí ročník programu „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“…

d_ingoty

30. podcast Šumavy Litery

3. 6. 2024

Festival Šumava Litera, který letos oslaví X. výročí své existence, má i jedno malé, čerstvé výročí – dnes byl publikován již 30. podcast. A je nám velkou ctí i radostí, že je pro festival již 3. roke…

d_ingoty

Nominované knihy dorazily k porotám

1. 6. 2024

Přípravy na letošní X. ročník festivalu Šumava Litera jsou v plném proudu a jednou z důležitých maličkostí je logistika předávání nominovaných knih porotcům, aby bylo na čtení dostatek času.

d_ingoty

Šumava Litera v Regenu: Drumherum

21. 5. 2024

V sobotu 18. května 2024 se část organizačního výboru festivalu Šumava Litera vydala do bavorského městečka Regen na vlastní kůži poznat 13. ročník největšího bavorského festivalu lidových kapel – Dru…

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni: Martin Sichinger a jeho šumavské příběhy

17. 5. 2024

V podvečer 15. května 2024 se v Polanově síni Knihovny města Plzně představil další šumavský spisovatel. Rodákovi z Vimperka, Martinovi Sichingerovi, není Plzeň cizí, vystudoval zde pedagogickou fakul…

d_ingoty

Šumava Litera v Městské knihovně v Klatovech

5. 4. 2024

Ve čtvrtek 4. dubna 2024 proběhla v Městské knihovně Klatovy "dvojpřednáška" uváděná spisovatelem Martinem Sichingerem v rámci festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Šumavské bylinné jako tekutá pečeť spolupráce

21. 3. 2024

Programový ředitel festivalu Šumava Litera a spisovatel Martin Sichinger získal stipendijní tvůrčí pobyt v Berlíně.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák