p_98m3 1b-1

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

Před udílením cen festival uctil památku Emila Kintzla, šumavského patriota, propagátora a neúnavného oživovatele ztracené paměti o Šumavě a došlo i k vyhlášení Ceny Emila Kintzla pro mladé fotografy a spisovatele.

Letos se podruhé udělovala mezinárodní Cena Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci.

Mezinárodní cena Šumava Litera:

Jindřich Mann –Stříbrný kouzelník
další finalisté:
Tomáš Cidlina – Leipsche
Winfried Baumann, Lenka Matušková – Im Raume suchen wir den Krieg: In Texten aus tausend Jahren Nachbarschaft Bayern und Böhmen

Ceny Johanna Steinbrenera:

Beletrie a poezie
Jiří Šesták – „Divoká honba – Příběh ze Šumavy z časů, kdy se budoval ráj a Bůh si zakryl tvář
další finalisté:
Karel Klostermann – Šumava – Třiatřicet fejetonů z let 18851887
Lukáš Boček – Zahrada mrtvých duší

Populárně naučné publikace
Jiří Šindelář a kol. – „Rožmberská hrobka – Příběh hledání
další finalisté:
Pavel Švec – „Akce Kvilda – Příběh převaděče, který se před StB skrýval deset let ve skříni
Karel Řeháček, Radka Kinkorová, Aneta Knotková – „Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa

Výtvarné publikace
Martin Milfort – „Fotografie – Motivy šumavské a pošumavské
další finalisté:
Václava Jandečková, Michal Kocián – „Akce Kámen
Jakub K. Plášil – „Prales pod Falkenštejnem – Der Urwald unterm Falkenstein

Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese
Rena Dumont – „Die Mühle
další finalisté:
Ossi Heindl – „Max Esterl und der schwarze Storch – Max Esterls neunter Fall
Gertraud F. Maier – „Windraunen – Der hoffnungsvolle Weg einer liebenden Frau

Další udělené ceny:

Síň slávy: Ivo Stehlík, dřevorubec, statkář, nakladatel, knihkupec, spisovatel a milovník Šumavy

Šumavská ozvěna ))): Kolektiv autorů – „Hory Matky Boží – Královské horní město 1522–2022
Vítězná kniha získala 222 hlasů. Celkem odevzdáno 1 118 platných hlasů.

Šumava virtuální: Porota se rozhodla neudělit v této kategorii žádnou cenu.

Autorem skleněných cen je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Večerem provázel Josef Kudrna, pro potěchu hráli Après Vu (Praha).

Festival Šumava Litera probíhá od roku 2015. Pořadatelem festivalu jsou Městské kulturní středisko Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze a mezi hlavními partnery jsou kromě města Vimperk a Jihočeského kraje rovněž bavorské spolky Karl Klostermann Verein a měčník Der Böhmerwald. Letos festival podpořil i Česko-německý fond budoucnosti.

Další akce, jako jsou například tematické procházky do šumavské přírody, najdete na webu pod hlavičkou Šumava Litera Plus.

Festival je z větší části organizován dobrovolníky. Letos se konal pod záštitou ministra kultury ČR, pana Martina Baxy a prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje, pana Františka Talíře.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v půlce listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste kromě Vimperka mohli absolvovat připravené pořady ve Stachách, Plzni a ve Volyni. Téma IX. ročníku bylo „Školy a učitelé na Šumavě a v Bavorském lese“ a hlavním hostem byla Angelika Pintířová.

Cílem festivalu je podporovat rozvoj přeshraniční spolupráce a přiblížit široké veřejnosti knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo nominováno 99 knih.

Dalšími partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava, Šumavský pivovar Vimperk a Mykoprodukta Volyně.

Gratulujeme vítězům a oceněným a všichni, autoři a nakladatelé mají náš respekt. Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a kteří navštívili festivalové pořady a těšíme se na X. ročník festivalu v příštím roce!

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

d_ingoty

Jak vypadalo dosídlení Šumavy?

21. 10. 2023

Jak vypadalo dosídlení Šumavy? Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník. Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do ni…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák