p_98m3 1b-1

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava a Bavorský les v centru pozornosti: Šumava Litera začíná
Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů pohledu. Ale nejen to. Více o 9. ročníku se dozvíte od programového ředitele festivalu Martina Sichingera. Autor byl tento týden hostem ve studiu Radio Prague International.

Pane Sichingere, "Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese" je motto IX. ročníku festivalu Šumava Litera, který začíná v pondělí ve Vimperku. Co je na programu?
Nabízíme vše, co je spojeno s klasickým literárním festivalem, ale nepořádáme autorská čtení. Budou tam například filmové prezentace. Z Německa na festival přijede mj. Rena Dumont, která představí své filmy. Rena Dumont utekla v roce 1986 se svou matkou z Československa a nyní žije v Mnichově. Na festivalu proběhnou také besedy, například s průvodci po Šumavě a fotografy. K vidění bude řada výstav. A na programu jsou samozřejmě i přednášky.

Je možné si během festivalu koupit knihy?
Ano, a v sobotu. V současné době není mnoho příležitostí ke koupi knih se šumavskou tematikou. Proto pořádáme knižní trh v hotelu Zlatá hvězda, kde se festival koná. Zájem ze strany knihkupců, nakladatelů i čtenářů je velký. Ve Vimperku jsou přítomni autoři, kteří píší o Šumavě a Bavorském lese, a čtenáři si od nich mohou nechat podepsat knihy.

Přijíždějí na festival i spisovatelé z Německa a Rakouska?
Ano, a myslím, že je to skvělé. Letos máme nové hosty z Alberndorfu in der Riedmark, což je nedaleko Lince. Máme však i několik stálých hostů, kteří přijíždějí každý rok. Jedním z nich je Ossi Heindl, který píše kriminální sérii z Bavorského lesa.

Jsou všechny festivalové akce přístupné široké veřejnosti?
Ano, vše organizujeme na dobrovolné bázi. Vstupné je zdarma. Na akce se nevydávají žádné vstupenky.

Na závěr festivalu v sobotu večer budou předány Ceny Johanna Steinbrennera. V jakých kategoriích?
Hlavní festivalová cena s názvem Šumava Litera se uděluje za nejlepší knihu o česko-německých vztazích, i když se nemusí týkat přímo Šumavy nebo Bavorského lesa. Cenami Johanna Steinbrennera jsou oceňovány také knihy v kategoriích beletrie a poezie, populárně naučné publikace, výtvarné publikace a nejlepší německojazyčné knihy o Šumavě a Bavorském lese.

Jaké jsou vaše zkušenosti z předchozích ročníků - jak velký byl o festival zájem?
Zájem se zvýšil. V poslední době jsme měli asi o deset procent více hostů a nakladatelů.

Mají ti, kteří nemohou přijet do Vimperka, možnost sledovat dění na nějaké jiné platformě?
Každý měsíc nabízíme podcast. Chceme také nahrávat celý program festivalu, aby vše bylo k nalezení na internetu.

Sám jste spisovatel a pocházíte z Vimperka. Četla jsem váš nový román Zítra přijde Olah. Odehrává se ve Vimperku v osmdesátých letech minulého století a popisuje tehdejší atmosféru na základní škole a pestrou skladbu obyvatel města. Jsou to vaše osobní zkušenosti?
Ano, hodně z toho vychází z mých vlastních zážitků. Hodně jsem cestoval po Německu a snažil se vysvětlit, jak se obyvatelstvo na Šumavě skládá. Měl jsem spolužáky z Maďarska, Rumunska a Slovenska.

Vzpomínáte si na pochmurnou atmosféru z doby tzv. normalizace, kdy většina učitelů byla velmi loajální ke komunistickému režimu?
Ve Vimperku to bylo asi složitější než kdekoli jinde. Protože tam byly velké kasárny. Propojení mezi školou a armádou bylo velmi těsné, řekl bych až příliš těsné.

Vy už ale ve Vimperku nebydlíte. Navštěvujete často své rodné město?
Povoláním jsem učitel. To znamená, že tam mohu trávit letní a podzimní prázdniny.

Máte kontakty na současné pamětníky z Vimperka?
Ano, pořádám s nimi besedy. Je pro mě velmi důležité sbírat jejich zkušenosti.

Ptala se Martina Schneibergová
Foto: Barbora Němcová, Radio Prague International
Link na článek ČRo Radio Prague International

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

d_ingoty

Jak vypadalo dosídlení Šumavy?

21. 10. 2023

Jak vypadalo dosídlení Šumavy? Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník. Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do ni…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák