p_98m3 1b-1

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023
Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

"Devátý ročník našeho literárního festivalu, který se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury, nabízí jedinečné propojení regionu, literatury a tří různých kultur. Jeho těžištěm jsou dvě části Šumavy," vysvětluje programový ředitel festivalu Šumava Litera a autor Martin Sichinger. Dodává, že letošní podtitul literární akce zní "Školy a učitelé na Šumavě a v Bavorském lese". "Smyslem festivalu je sblížit lidi z obou částí regionu a zviditelnit současnou literární tvorbu vztahující se k Šumavě, Bavorskému lesu a Mühlviertelu," říká Sichinger. Téma festivalu byla letos zvoleno mj. při příležitosti 100. výročí úmrtí slavného šumavského spisovatele a učitele Karla Klostermanna.

Výstavy, film a diskuse

Martin Sichinger upozorňuje, že Šumava Litera nabízí podobný program jako jiné tradiční literární festivaly. Jeho pestrý program sice nezahrnuje literární čtení, ale filmové projekce, výstavy, koncerty, setkání se současníky a přednášky.

V rámci Šumava Litery se uděluje mezinárodní cena Šumava Litera za mimořádný přínos pro rozvoj česko-německo-rakouských vztahů. Dále se uděluje Cena Johanna Steinbrenera, pojmenovaná po vimperském rodákovi, tiskaři a známém průkopníkovi knižního průmyslu v podunajské monarchii. Tato cena se uděluje ve čtyřech kategoriích: za beletrii a poezii, populárně naučné publikace, umělecké knihy a za nejlepší německojazyčnou publikaci o Šumavě.

Renomovaní hosté

Pozvání na "Šumava Litera" přijali vzácní hosté: například mnichovská herečka a režisérka českého původu Rena Dumont. Ta v roce 1986 uprchla s matkou do Německa a později vystudovala herectví v Hannoveru. Do Winterbergu přijíždí se svým krátkým filmem "Hans má pech" z roku 2017 o cestě západoněmeckého továrníka do komunistického Československa na pohřeb jeho babičky. Turistický průvodce z Freyungu Heinrich Vierlinger představí svůj film "Sklo v proměně času". Ve svém devadesátiminutovém dokumentárním filmu se vydává hledat stopy po sklářských dílnách na Šumavě a v Horní Falci. Do Winterbergu přijede také bavorský spisovatel Ossi Heindl, který využívá Šumavu jako dějiště své kriminální série.

Festival Šumava Litera nabízí také besedy s fotografy, průvodci divočinou a pamětníky současnosti. Chybět nebudou ani mladí čtenáři, pro které organizátoři festivalu připravili speciální program Šumava Litera pro děti, který bude probíhat ve vimperské knihovně.

Vstup na všechny akce literárního festivalu je zdarma.

Lucie Drahoňovská
Foto: Vojtěch Kohout
Odkaz na článek

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

d_ingoty

Jak vypadalo dosídlení Šumavy?

21. 10. 2023

Jak vypadalo dosídlení Šumavy? Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník. Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do ni…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák