Jak vypadalo dosídlení Šumavy?
21. 10. 2023
Jak vypadalo dosídlení Šumavy? Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník. Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do nich nastěhovaly. Na poválečné vysídlení německého obyvatelstva navázal po roce 1945 proces osídlování tuzemského pohraničí. Nejprve dobrovolný, ale později i řízený. V květnu 1945 bylo sovětskou a americkou armádou osvobozeno Československo, včetně jeho pohraničních oblastí, které byly roku 1938 připojeny k Německu.
Nad masovou deportací německého obyvatelstva z pohraničí se představitelé československé vlády v exilu zamýšleli už dávno předtím, jak potvrzuje historik Matěj Spurný.
Souběžně s myšlenkou na vyhnání Němců vznikl záměr, co s prázdným prostorem v pohraničí udělat. A tak pravidelně o osídlení nebo dosídlení mluvili vládní představitelé, jako např. komunistický předseda vlády Klement Gottwald v roce 1946.
Velké změny na Šumavě
Jedním z krajů, který během 20. století podstatně změnil svou tvář, je Šumava. Po válce z mapy zmizely osady i celé vesnice. A proces zkomplikovala ve druhé polovině století železná opona. Kvůli potřebám průmyslu v místě zůstávali také němečtí specialisté, např. skláři, kterých se vysídlení netýkalo.
Jedním z nich byl i Egon Urmann, jehož otec pracoval v proslulé sklárně Lenora. „Já tady zůstal právě kvůli tomu, že táta byl sklář. Naši mysleli, že taky půjdou (pryč),“ popisuje.
Urmannovým byl ovšem zabaven majetek a museli se vystěhovat z vlastního domu, který obsadila rodina dosídlenců. „Venku stály dvě rodiny rumunských reemigrantů a čekaly, až vypadneme. Ten dům stavěl můj táta,“ kroutí hlavou.
Proces úzce souvisí s komunistickou stranou. KSČ od roku 1945 ovládla všechny důležité ministerské posty spojené s osídlováním. Pohraničí potom výrazně přispělo k vítězství strany v klíčových volbách roku 1946.
Změny ve složení obyvatelstva znamenaly pro některé oblasti velký úbytek kvalifikovaných sil nejenom v zemědělství nebo hospodářství. Pro pohraniční regiony byl mnohdy fatální nedostatek pracovníků ve vzdělávání nebo zdravotnictví.
Dědictví, které nezmizí
Podle spisovatele a rodáka z Vimperku Martina Sichingera jsou vysídlené regiony zničeny některými událostmi nevratně.
„Vezměte si jen to, jakým způsobem ovlivnil Šumavu odchod Němců a příchod pohraniční stráže. To nikdy nepůjde ,odpárat‘.“
Ke stabilizaci situace v osídlených oblastech ale podle historika Matěje Spurného postupně došlo. Socioekonomické ukazatele pohraničí nejsou ale ani dnes příliš optimistické.
Jak se pohraničí změnilo po příchodu nových lidí? Dokázali se přizpůsobit tamnímu životu a navázat dobré vztahy se starousedlíky? Jaká pozitiva a negativa celý proces osidlování přinesl? Poslechněte si pořad Téma Plus.
Autoři: František Šedivý, Radim Štícha
Foto: František Šedivý
Odkaz na článek na ČRo Plus
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2024
21. 11. 2024
Cena Šumavská ozvěna ))) se v letošním jubilejním X. ročníku udělovala již popáté. V minulém IX. ročníku bylo hlasování o fous dynamičtější a hlasujících byl druhý největší počet v historii. S počtem …

Vyhlášení výsledků X. ročníku
20. 11. 2024
Jubilejního X. ročníku soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se konalo v sobotu 16. listopadu v Městském kulturním středisku ve Vi…

Ročník 2024: Páteční přednášky
19. 11. 2024
Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese byli tématem 10. ročníku česko-německého festivalu regionální literatury Šumava Litera. Festival není jen o literárních cenách, ale rozšířil se celoroční…

Spisovatelé, nakladatelé, historici, archeologové: festival „Šumava Litera“ začíná
12. 11. 2024
Festival „Šumava Litera“ začíná toto pondělí ve Vimperku / Winterbergu. O X. ročníku si Martina Schneibergová povídala s programovým ředitelem a spisovatelem Martinem Sichingerem.

Šumava Litera v Plzni: Literární inspirace Jana Cempírka
10. 11. 2024
Pozvání do Polanovy síně Knihovny města Plzně tentokrát přijal Jan Cempírek, českobudějovický cestovatel, sběratel brouků a životních příběhů, novinář, nakladatel, fotograf a spisovatel. A také mystif…

Výstava „Skryté světy“ zahájila X. ročník festivalu
3. 11. 2024
Vernisáží výstavy makrofotografií rostlin a tvorů Bavorského lesa a Šumavy „Skryté světy“ byl v pátek 1. 11. v Městské knihovně ve Vimperku zahájen X. ročník festivalu Šumava Litera. Kromě autora, fot…

Krajinou Zlaté stezky se Šumavou Literou
30. 9. 2024
Vycházka ŠL
Vážení a milí příznivci Šumavy, jejích příběhů a historie, oznamujeme další tradiční výlet Šumavy Litery, který se bude konat v sobotu 19. října. Vydáme se trasou Zlaté stezky z Blažejovic přes Blanic…

Šumava Litera v Praze
29. 9. 2024
Po letošní zářijové veleúspěšné premiéře v Českých Budějovicích vstupuje Šumava Litera poprvé i do hlavního města, v prostorách Pražského literárního domu autorů německého jazyka vystoupí jako vždy se…

Šumava Litera v Českých Budějovicích: rekapitulace
27. 9. 2024
Ve středu 25. září 2025 se v budově Jihočeské vědecké knihovny na Lidické 1 sešli příznivci šumavské literatury na přednášky nejen o pohanství a křesťanství na Šumavě, které je tématem letošního jubil…

Šumavská ozvěna ))) 2024 už zase zní. Můžete hlasovat!
16. 9. 2024
Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2024
15. 9. 2024
Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

Šumava Litera v Českých Budějovicích
11. 9. 2024
Tři hosté s programem. Dva rozhovory jeden na jednoho. A v hlavní roli Šumava! Takovou ochutnávku přiveze každoroční Festival Šumava Litera letos poprvé do Českých Budějovic. A protože je letošní ročn…