p_98m3 1b-1

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové

10. 9. 2023

Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělala rozdíly mezi barvou kůže, vyznáním nebo přesvědčením, a která uměla pochválit i pokárat s fortelem. Její vyprávění se dostalo až do éteru Českého rozhlasu a na stránky knihy.

Pocházela ze staré vimperské německé rodiny Praschl a jejím životem prošly hned několikrát otřesy velkých dějin. Maminka Berta měla dvě sestry a bratra. Vzala si českého četníka Josefa a od té doby byli neustále na cestách, jak jej povolávali sloužit na různá místa Československa. Nejdále byli na tehdejší Zakarpatské Ukrajině, kde ve vsi Brustury (v dnešní Ivano-frankivské oblasti) 10. září 1933 malá Elvíra přišla na svět. A hned po narození se s tímto světem málem rozloučila – do ranky na obličeji se dal prudký zánět, přidala se spalující horečka a nikdo si už nevěděl rady. Zachránila ji její babička, také Berta, která sedla na vlak, dojela do Užhorodu, vyléčila těžce nemocné miminko bylinkovými zábaly a obklady a vzala si holčičku na čas k sobě do Vimperka.

A byl tu rok 1939, s ním nacistická okupace a zatímco Elvířin tatínek byl i s rodinou stažen do protektorátu, její strýc Karl rukoval do Wehrmachtu na východní frontu. Válka se přehnala, ovšem ihned po ní přišla česká kolektivní pomsta Němcům a s ní rozvrat vimperské rodiny starého světa – Elvířina matka díky sňatku s českým četníkem směla zůstat, Bertiny dvě sestry Ela a Mitzi byly se zbytkem rodiny vyhnány z Vimperka do americké okupační zóny, pozdější SRN. Strýc Karl byl zajat v sovětské okupační zóně a po propuštění tak zůstal v NDR. Rodina tím byla rozprášena na území tří států a dvou neslučitelných politických systémů. Rodinné vazby byly zpřetrhány a kontakt na dlouhá léta omezen do podoby pár řádek v dopisech. Elvířin dědeček Karl zemřel 1941 a je pohřben ve Vimperku, jeho žena, babička Berta, vyhnaná v r. 1945, zemřela 1957 a odpočívá daleko od svého manžela, v Simbachu na Innu. To byla první srážka osudu jedné rodiny s dějinami.

Druhá přišla vzápětí, kdy se Elvířin táta Josef, poctivý prvorepublikový četník, odmítl přidat k nastupujícím komunistům. Stálo ho to několik let v pracovním táboře v Jáchymově a nad Elvírou visel okamžitý vyhazov ze střední školy. Ředitel a dědův starý přítel v jedné osobě jí nechal školu dokončit a zařídil jí místo v pojišťovně, což pro ni ovšem byla čirá hrůza. Chtěla učit děti. A stal se zázrak – jelikož byl velký nedostatek kantorů, napsali jí z vimperského odboru školství na její předchozí přání učit, že může nastoupit v pohraničí v obci Stachy. Ovšem z hraní a zpívání vánočních koled s dětmi před vánoci se stal velký malér (komunisté chtěli eliminovat křesťanství) a přeložili ji na druhé pololetí do Vacova. A odtud ji komunistický ředitel přeložil za trest za vězněného otce a za zpívání koled v předchozím působišti do "vyhnanství" nahoru na Šumavu. Rozloučila se tedy s civilizací a vydala se do rozvráceného pohraničí.

Společensky založené děvče, které začátkem 50. let bylo zvyklé na bohatý kulturní život maloměsta Sedlice u Blatné a tehdejší civilizační vymoženosti (někteří měli už i televizi), zažilo po přestěhování do Borových Lad opravdový civilizační šok. V době jejího příchodu na Borovce žili takřka výhradně dosídlení rumunští Slováci a tehdejší předseda MNV pan Gažák se většinou podepisoval třemi křížky. Takže ji rázem kromě výuky dětí čekalo i doučování dospělých. Žádná elektřina, svítilo se válečnými petrolejkami. A právě tady, v místě trestu, na konci světa, u ostnatých drátů železné opony, potkala svého budoucího osudového muže, lesníka Karla. Zůstali a v roce 1954 se vzali. Ve borovoladské škole, tehdy doslova na samotě u lesa, vytvořili harmonický domov nejprve dceři Ivaně a posléze i synovi Radanovi.

I na dohled cedulí “Pozor, hraniční pásmo, vstup jen na povolení” člověk mohl prožít plnohodnotný život. Náhradou za chybějící kulturní požitky se stala četba a z Elvíry vášnivá čtenářka. Naše rozsáhlá domácí borovoladská knihovna mohla směle soupeřit s tou veřejnou, které zasvětila část svého života.

Byla houževnatá a leccos si na životě vyvzdorovala. Neměla na růžích ustláno, ale nikdy si nepostěžovala. Byla za všech okolností činorodá a velmi vzácně si jen tak sedla a užívala chvíli klidu. Byla činorodá, měla ráda dobré zprávy a ráda se smála. Pracovala do poslední chvíle a nebylo té síly, která by jí v tom zabránila.

Učitelka, knihovnice a máma Elvíra Běhounová už tu s námi fyzicky není, ale přesto s námi zůstává. Provází nás mj. její oblíbené rčení – jsme tady na světě jen na besedě.

Poslechněte si rozhovor s Elvírou Běhounovou, který v r. 2012 natočila pro ČRo České Budějovice Hana Soukupová a jako podcast v rámci letošního tématu Školy a učitelé na Šumavě a v Bavorském lese.

10. 9. 2023
[rb]

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou

18. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou“ pro nás připravil Jiří Šesták, autor knih Cesta jinam a Divoká honba.

d_ingoty

Pecka v Budějovicích: Šumava tajemná a prokletá

19. 9. 2023

Ani pokud nepatříte k pravidelným návštěvníkům našeho festivalu, máte přesto možnost zažít jeho atmosféru na vlastní kůži v pořadu renomovaného autora šumavské literatury a průvodce divočinou Josefa P…

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) 2023 už zase zní. Můžete hlasovat!

16. 9. 2023

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

d_ingoty

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2023

15. 9. 2023

Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

d_ingoty

Rozhovor s Martinem Sichingerem

7. 9. 2023

Dvojnásobný vítěz Literární ceny Knižního klubu Martin Sichinger o románu Zítra přijde Olah: Ta vimperská tragédie mi zůstala trčet v hlavě.

d_ingoty

Historie školních budov nejen na Šumavě

6. 9. 2023

Jako doplněk k podcastu ŠL Hany Soukupové s Mikulášem Zvánovcem na téma letošního IX. ročníku festivalu Šumava Litera „Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa“ bychom rádi poukázali na zmíněný projek…

d_ingoty

Román Zítra přijde Olah Martina Sichingera vítězem LcKK

5. 9. 2023

Laureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil …

d_ingoty

Falešná hranice se Šumavou Literou

1. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Falešná hranice se Šumavou Literou“ pro nás připravila historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu II

12. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

d_ingoty

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné

10. 8. 2023

Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacie…

d_ingoty

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník

6. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.

d_ingoty

Setkání spolků pro přeshraniční spolupráci v Aldersbachu

24. 7. 2023

Pan Heinrich Vierlinger z Freyungu, nositel mnoha vysokých bavorských vyznamenání za přeshraniční spolupráci s Českou republikou a častý host našich akcí, pozval spolky a přátele Bavorska na setkání k…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák