p_98m3 1b-1

Falešná hranice se Šumavou Literou

1. 9. 2023
 Šumava Litera Plus

10. 9. 2023
10:00 — Všeruby u Kdyně, sraz před obchodem naproti autobusové zastávce

S radostí a trochu popela na hlavě na poslední chvíli oznamujeme, že tradiční výlet Šumavy Litery bude v neděli 10. září. Po stopách nechvalně známé metody StB „Akce Kámen – falešná hranice“ nás provede historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

Místo setkání

Doprava letos není organizována, sraz ve Všerubech u Kdyně u státní hranice s Německem (pozor, neplést se Všeruby u Plzně!) přibližně v 10:00 před obchodem naproti autobusové zastávce, kde je i parkoviště. Další parkoviště je naproti kostelu. Délka pěší trasy je mezi 5 až 7 km volným terénem, převážně mimo zpevněné cesty. Proto zvolte vhodnou pevnou obuv, dostatečně odolnou proti vodě – půjde se trávou, která bude ještě mokrá.

Program

Vydáme se po stopách první z akcí Kámen z nechvalně známé metody StB, při níž příslušníci SNB vytvořili falešnou hranici poblíž vesnice Všeruby, kterou navíc vylepšili nepravou kanceláří americké vojenské kontrarozvědky. Navštívíme všechna místa, která jsou s touto historií spjata a rovněž se dozvíme o hlavních aktérech tohoto podivuhodného dramatu.

Konec vycházky

Vycházka bude ukončena přibližně okolo 15. hodiny.

Poplatek pro účastníka je 100 Kč, děti do 12 let zdarma. Poplatek je možné uhradit předem v kanceláři MěKS Vimperk nebo na místě. Případné dotazy a přihlášení směřujte na jiricka@kulturavimperk.cz, tel. 388 413 800.

Pojištění si hradí každý účastník sám.
Výlet se uskuteční za každého počasí.

Počet účastníků není omezen. Rád bych připomněl, že paní Jandečková chystá i knihu o falešné hranici na Vimpersku a bude velmi vděčná za jakékoliv informace k tématu.
Tak přijďte! Sláva nazdar výletu!
Za spolek Šumava Litera a Knihy über Grenze
Martin Sichinger

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák