p_98m3 1b-1

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné

10. 8. 2023

Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacienty vytvořil nápoj s příznivými účinky na zažívání. Jeho jedinečnost spočívala ve 22 druzích šumavských bylin a cizokrajného koření, jež se macerovaly ve sladovém víně. Po znárodnění Budínského podniků byla výroba přerušena až do roku 1962. Tehdy se ovšem byliny vyluhovaly již nikoli ve sladovém, nýbrž v jablečném víně. V této své nejslavnější formě se pak vyrábělo do roku 1995.

Současné nové, na trh uváděné víno, které se prodává pod názvem Šumavské bylinné, znovuvzkřísili bývalí studenti vimperského sportovního gymnázia Petr Bublík, Pavel Vlček z Masákovy Lhoty (nejmladší syn našeho bývalého ředitele PhDr. Václava Vlčka) a Petr Jánský ze Strakonic (syn vytrvalce Josefa Jánského, finalisty olympijských her). Všichni tři už od studentských let projevovali o vimperské bylinné víno mimořádný zájem a často si ho dopřávali jako regeneraci po námahavých celonárodních závodech i jako lék na stresující studijní povinnosti. První, experimentální várka prošla v květnu 2019 ostrým degustačním křtem symbolicky ve staré šumavské chalupě v nedalekých Nových Hutích a dvě desítky někdejších spolužáků z třídy vimperského gymnázia měly možnost být u znovuvzkříšení staré, tekuté legendy.

Nyní, po mnoha letech historického pátrání, v němž jim byli nápomocni bývalí zaměstnanci vimperské Mykoprodukty (moc děkujeme za zapůjčení podnikové kroniky, o kterou se pečlivě staráme!), i bojů o ochrannou známku s firmou Kitl, které probíhají už roky a jsou velmi komplikované*, rozjeli úspěšně výrobu ve svém nově vybudovaném závodě ve Volyni.

*(na vysvětlenou: firma Kitl, která si mj. přivlastnila i jméno známého doktora Kittela z Jizerských hor, už léta parazituje na staré vimperské značce – namísto 22 bylin používají o 10 méně, schází ty esenciální a hlavně je macerují v révovém víně s tříslovinami, takže jablonecké "lži-šumavské" je vedle vimperského Šumavského něco jako trabant vedle šestsettrojky – samolepka "Tatra" na bakelitové kapotě tatru z trabanta neudělá…)

Jak již bylo mnohokrát zmiňováno naším nejslavnějším lékárníkem, léčivé účinky jsou jedním z důvodů, proč si zákazníci kupují šumavské i dnes, a to nikoli jen kvůli trávení. Víno je k dostání v některých vimperských obchodech, také v Coopu ve Strakonicích a Volyni a nedočkaví žížnivci či neduhy trpící si ho mohou zakoupit také přímo ve výrobně na náměstí ve Volyni čp. 12 (budova bývalého pivovaru).

Graficky a marketingově se na propagaci výrobku podílí i další náš spolužák z vimperského gymnázia, Radan Běhoun z Borových Lad, který vzkřísil a jemně modifikoval někdejší etiketu, navrhl typografický facelift původního loga Mykoprodukty a z originálního nápisu "Šumavské" ze staré etikety vytvořil celou abecedu, která je jedním z poznávacích znamení šumavských bylinných elixírů s logem tří hříbků (třeba etiketa dalšího obnoveného produktu – Enziánu).

Jsme rádi, že největší zájem o víno je zatím u nás na Vimpersku, odkud Šumavské bylinné znovu po mnoha letech expanduje do celých Čech a poté i do celého světa stejnou cestou, jakou si před téměř sto třiceti lety vysnil i náš pan lékárník Budínský. Jistě není nutné zmiňovat, že pátrání po historii Šumavského bylinného fascinuje všechny Šumaváky (viz. nedávný objev dosud nejstarší dochované lahve Šumavského).

Přejeme všem čtenářům mnoho krásných zážitků s naším historickým, stále tajemným, a navíc opravdu chutným vínem, které k našemu městu patří stejně jako steinbrenerské tiskárny a meyrovské sklo. Což potvrdila i hojná účast na besedě s výrobci 9. srpna 2023 v městské knihovně.

Martin Sichinger
Psáno pro Vimperské noviny
doplnil [rb]

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák