p_98m3 1b-1

Šumava Litera v Ludwigsthalu II

12. 8. 2023
 Šumava Litera Plus

11. 8. 2023
15:30 — Kostel Srdce Ježíšova a zámeček Ludwigsthal

Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

Odpoledne začalo tradičně komentovanou prohlídkou novorománského farního kostela Srdce Ježíšova a badatel v oboru mytologie Jakob Wünsch na konkrétních výjevech seznámil zhruba 50 účastníků se symbolikou a obrazovém vyjadřování malíře Franze Josefa Hofstöttera.

Svátek literatury Šumavy a Bavorského lesa pak pokračoval v 1. patře nedalekého zámečku.

Nejprve pamětník Franz Ketzer vzpomínal na školní léta na učitelské škole za protektorátu v Prachaticích a v rámci talk show s Ossi Hendlem a Martinem Sichingerem se posluchači zaplněného zrcadlového sálu měli možnost seznámit se s reáliemi, z nichž vychází román Josefa Holuba "Lausige Zeiten".

Pak přišla na řadu Falešná hranice v tradičně sugestivním podání Václavy Jandečkové, hlavního hosta loňského VIII. ročníku Šumavy Litery a pro mnohé německé posluchače to bylo vůbec poprvé, co o zrůdném projektu StB slyšeli a nebývalý zájem posluchačů se projevil v diskuzích jak během pořadu, tak i po něm.

Závěrem se vzpomínalo na tragicky zesnulého šumaváka Emila Kintzla a jeho spoluautor, producent a vydavatel Jan Fischer spolu s Hansem Schopfem představil německé vydání Zmizelá Šumava 2. v Morsak Verlag. Vydání knihy podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Celou akci hudebně doprovodilo trio "Hot Club de la Foret".

Prohlédněte si fotogalerii z akce, objektivem Klause Dittého

Děkujeme všem příznivcům literatury Šumavy a Bavorského lesa a těšíme se na další setkání!

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák