p_98m3 1b-1

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník

6. 8. 2023
 Šumava Litera Plus

4. 8. 2023
14:30 — Židovský hřbitov a synagoga Čkyně

V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.

V půl třetí se u místní synagogy shromáždila stovka návštěvníků, kteří se vydali pod vedením Petry Vladařové na komentovanou prohlídku židovského hřbitova. Spoluautorka knihy Židovské hřbitovy na jihu Čech seznámila návštěvníky s dějinami místního hřbitova, zmínila tradice a zvyky s pohřbíváním spojené a specifika židovských náhrobků. Také promluvila o osudech konkrétních lidí, které je možné z epitafů vyčíst.

V pět hodin se zpět v synagoze konalo oficiální zahájení festivalu, na kterém kromě čkyňské starostky Stanislavy Tůmové promluvila i vimperská starostka Jaroslava Martanová a senátor Tomáš Fiala. Všichni vyjádřili potěšení nad vznikem a konáním festivalu a popřáli mu mnoho dalších ročníků i návštěvníků.

Dalším bodem programu byla talk show ředitele Pražského literárního domu autorů německého jazyka Davida Stechera s hercem, režisérem a dokumentaristou Michalem Herzem. Ta byla uvozena promítáním dílu dokumentárního cyklu GEN o Juraji Herzovi, poté se v talk show dotkli vzpomínek na Herzovy rodiče, zejména pak otce, a rozpovídali se o dojmech z četných cest po Izraeli.

Posledním bodem programu byla debata spisovatelů Jaroslava Rudiše a Martina Sichingera. Částečně se dotkli tématu navracení kultury do zapomenutých a opuštěných míst. Poté obrazně vzali diváky na projíjžďku po železniční mapě Evropy. Díky tomu byl závěr programu odlehčený, milý a srdečný.

Návštěvnost byla skvělá, synagoga zaplněna, občerstvení výtečné, počasí více než moudré a řady organizátorů se nad prvním ročníkem nemohly než radovat. Festival vznikl ve spolupráci s obcí Čkyně, čkyňskou synagogou a literárním festivalem Šumava Litera. Druhý ročník proběhne ve Čkyni v pátek 2. srpna 2024.

Prohlédněte si fotogalerii na oficiálních stránkách festivalu objektivem Filipa Děda Šalom.

Těšíme se na vás.

Marie Poláčková

Foto: Tomáš Jiřička, Radan Běhoun, Filip Děd.

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák