Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých
1. 11. 2022
Vyhnání z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina už během války. Britové a Američané k plánu zaujímali rezervovanější postoj, ale i oni nakonec kývli.
Z československé historické statistické ročenky vyplývá, že po válce se počet Němců v zemi snížil o 3 140 000 osob.
Vyhnání navíc provázela řada násilností na německých civilistech, podle historiků bylo zabito 15 až 30 tisíc lidí.
autor: Ondřej Houska
Odkaz na článek na ČRo Plus
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst
Śumava Litera bude v Ludwigsthalu už potřetí
8. 8. 2024
V pátek 9. srpna 2024 pořádají spolky Šumava Litera, Knihy über Grenze a Karl Klosterman Verein již třetí ročník festivalu v Bavorsku, a to na starém sklářském zámečku rodiny Abelů v Ludwigsthalu (mez…
Co bývalo ve Vimperku… – Pavel Fencl: rodina Budínských
19. 7. 2024
Ve středu 17. 7. 2024 proběhla ve vimperské Městské knihově první letošní akce ze série „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“, věnovaná osudu dvou lékárníků Bohuslavů Budínských – otce a syn…
Gabi Hanner: Rosteme spolu – vernisáž výstavy
5. 7. 2024
Ve čtvrtek 4. 7. 2024 byla za účasti starostů měst Vimperk a Freyung otevřena výstava freyungské výtvarnice Gabi Hanner.
Zmizelá šumavská legenda - Emil Kintzl v Plzni
2. 7. 2024
Emila Kintzla netřeba představovat, ale poslední dva roky je bohužel nutné na něj už jen vzpomínat. A kdo by to zvládl lépe, než tvůrce a režisér pořadu Zmizelá Šumava, Jan Fischer?
Šumava Litera dotváří partnerský týden ve Freyungu
19. 6. 2024
Vimperská starostka Stanislava Chumanová a starosta Freyungu Peter Kaspar podepsali v roce 2003 Smlouvu o partnerství. Dvacet let poté, tedy loni, se město Freyung stalo pořadatelem Zemské zahradní v…
Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí
18. 6. 2024
I letos v létě pořádají spolky Knihy über Grenze, Šumava Litera, Městské kulturní středisko a Městská knihovna další, tentokrát už třetí ročník programu „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“…
Se Šumavou Literou po stopách Steinbrenerů
7. 6. 2024
Po letech vysilujícího pátrání dorazila Šumava Litera i k dceři Thomase Steinbrenera, paní Antonii Steinbrener, která žije v Mnichově. Setkání byla přítomná i její dcera Christa Walberer, která dorazi…
30. podcast Šumavy Litery
3. 6. 2024
Festival Šumava Litera, který letos oslaví X. výročí své existence, má i jedno malé, čerstvé výročí – dnes byl publikován již 30. podcast. A je nám velkou ctí i radostí, že je pro festival již 3. roke…
Nominované knihy dorazily k porotám
1. 6. 2024
Přípravy na letošní X. ročník festivalu Šumava Litera jsou v plném proudu a jednou z důležitých maličkostí je logistika předávání nominovaných knih porotcům, aby bylo na čtení dostatek času.
Šumava Litera v Regenu: Drumherum
21. 5. 2024
V sobotu 18. května 2024 se část organizačního výboru festivalu Šumava Litera vydala do bavorského městečka Regen na vlastní kůži poznat 13. ročník největšího bavorského festivalu lidových kapel – Dru…
Šumava Litera v Plzni: Martin Sichinger a jeho šumavské příběhy
17. 5. 2024
V podvečer 15. května 2024 se v Polanově síni Knihovny města Plzně představil další šumavský spisovatel. Rodákovi z Vimperka, Martinovi Sichingerovi, není Plzeň cizí, vystudoval zde pedagogickou fakul…
Šumava Litera v Městské knihovně v Klatovech
5. 4. 2024
Ve čtvrtek 4. dubna 2024 proběhla v Městské knihovně Klatovy "dvojpřednáška" uváděná spisovatelem Martinem Sichingerem v rámci festivalu Šumava Litera.