p_98m3 1b-1

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Festival letos přešel na novou strukturu ocenění, kdy odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

Před udílením cen festival uctil památku Emila Kintzla, šumavského patriota, propagátora a neúnavného oživovatele ztracené paměti o Šumavě.

Poprvé se rovněž udělovala nová mezinárodní Cena Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Mezinárodní porota zasedla ve složení Peter Becher, Katharina Eisch-Angus, Gerhard Hopp, Renata Jachs, Tomáš Kafka, Petr Koura a David Stecher.

Cena Šumava Litera:

Alena Ježková – „Ruce houslisty
strhující příběh česko-německo-židovské rodiny na pozadí událostí dějin 20. století.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze – Aktion "KÁMEN"
Stanislav Schneedorf – Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad na česko-bavorském pomezí

Ceny Johanna Steinbrenera:

Beletrie a poezie
Petra Klabouchová – „Prameny Vltavy – odkud vyvěrá zlo?
detektivní román z místa neblahého koncentračního tábora na samotné zemské hranici, po němž nezůstala ani pamětní deska.
Další finalisté:
Michaela Klevisová – Prokletý kraj
Robert Steun – Šumava mezi dvěma národy

Populárně naučné publikace
Luděk Němec – „České Žleby - Böhmisch Röhren
místopisná publikace o historii pohraniční vsi pod Radvanovickým hřbetem.
Další finalisté:
Michaela Vlčková – Duchovní krajina Novohradských hor
Josef Šupler – Z novohradské farní vsi Rychnov

Výtvarné publikace
Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar – „Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy
obsáhlý výpravný titul o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely téměř beze stopy.
Další finalisté:
Jan Dvořák – Národní park Šumava – 30 let
Jan Blažek, Marek Toman – Odsunuté děti

Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě
Stefan Rammer a Karl-Heinz Reimeier – „Meine Künstler – Unsere Künstler
která představuje 75 portrétů umělců z dolnobavorského regionu.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze - Aktion "KÁMEN"
Hans Aschenbrenner – Heimat im Bayerischen Wald und Böhmerwald

Další udělené ceny:

Síň slávy: Josef Kroutvoresejista, historik umění, básník a prozaik

Šumavská ozvěna ))): Jana van Luxemburg – „Dobrodružné výlety s dětmi po Šumavě
Vítězná kniha získala 160 hlasů. Celkem odevzdáno 803 platných hlasů.

Šumava virtuální: Porota se rozhodla neudělit v této kategorii žádnou cenu.

Autorem skleněných cen je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Večerem provázel Josef Kudrna, pro potěchu hráli Martina's Boys.

Festival Šumava Litera probíhá od roku 2015. Pořadatelem festivalu jsou Městské kulturní středisko Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze a mezi hlavními partnery jsou kromě města Vimperk a Jihočeského kraje rovněž bavorské spolky Karl Klostermann Verein a měsíčník Der Böhmerwald. Od letošního roku má festival i svou bavorskou letní variantu, která se v létě 2023 uskuteční ve Freyungu v rámci Bavorské zemské výstavy. Další akce, jako jsou například tematické procházky do šumavské přírody, najdete na webu pod hlavičkou Šumava Litera Plus.

Festival je z větší části organizován dobrovolníky. Letos poprvé se koná pod záštitou českého velvyslance v Německu, pana Tomáše Kafky a prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje, pana Františka Talíře.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v půlce listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste kromě Vimperka mohli absolvovat připravené pořady ve Čkyni, Plzni a ve Volyni. Téma letošního roku bylo „Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa“ a hlavním hostem byla Václava Jandečková, autorka knihy Falešná hranice.

Cílem festivalu je podporovat rozvoj přeshraniční spolupráce a přiblížit široké veřejnosti knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo nominováno 65 knih.

Partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava a časopis Der Böhmerwald.

Gratulujeme vítězům a oceněným a všichni, autoři a nakladatelé mají náš respekt. Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a kteří navštívili festivalové pořady a těšíme se na IX. ročník festivalu v příštím roce.

Za pořadatele,
Tomáš Jiřička, Martin Sichinger a Václav Vácha

foto: Tomáš Jiřička

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou

18. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou“ pro nás připravil Jiří Šesták, autor knih Cesta jinam a Divoká honba.

d_ingoty

Pecka v Budějovicích: Šumava tajemná a prokletá

19. 9. 2023

Ani pokud nepatříte k pravidelným návštěvníkům našeho festivalu, máte přesto možnost zažít jeho atmosféru na vlastní kůži v pořadu renomovaného autora šumavské literatury a průvodce divočinou Josefa P…

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) 2023 už zase zní. Můžete hlasovat!

16. 9. 2023

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

d_ingoty

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2023

15. 9. 2023

Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

d_ingoty

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové

10. 9. 2023

Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělal…

d_ingoty

Rozhovor s Martinem Sichingerem

7. 9. 2023

Dvojnásobný vítěz Literární ceny Knižního klubu Martin Sichinger o románu Zítra přijde Olah: Ta vimperská tragédie mi zůstala trčet v hlavě.

d_ingoty

Historie školních budov nejen na Šumavě

6. 9. 2023

Jako doplněk k podcastu ŠL Hany Soukupové s Mikulášem Zvánovcem na téma letošního IX. ročníku festivalu Šumava Litera „Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa“ bychom rádi poukázali na zmíněný projek…

d_ingoty

Román Zítra přijde Olah Martina Sichingera vítězem LcKK

5. 9. 2023

Laureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil …

d_ingoty

Falešná hranice se Šumavou Literou

1. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Falešná hranice se Šumavou Literou“ pro nás připravila historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu II

12. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

d_ingoty

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné

10. 8. 2023

Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacie…

d_ingoty

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník

6. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák