Vyhlášení výsledků VIII. ročníku
21. 11. 2022
V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Festival letos přešel na novou strukturu ocenění, kdy odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.
Před udílením cen festival uctil památku Emila Kintzla, šumavského patriota, propagátora a neúnavného oživovatele ztracené paměti o Šumavě.
Poprvé se rovněž udělovala nová mezinárodní Cena Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Mezinárodní porota zasedla ve složení Peter Becher, Katharina Eisch-Angus, Gerhard Hopp, Renata Jachs, Tomáš Kafka, Petr Koura a David Stecher.
Cena Šumava Litera:
Alena Ježková – „Ruce houslisty“
strhující příběh česko-německo-židovské rodiny na pozadí událostí dějin 20. století.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze – Aktion "KÁMEN"
Stanislav Schneedorf – Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad na česko-bavorském pomezí
Ceny Johanna Steinbrenera:
Beletrie a poezie
Petra Klabouchová – „Prameny Vltavy – odkud vyvěrá zlo?“
detektivní román z místa neblahého koncentračního tábora na samotné zemské hranici, po němž nezůstala ani pamětní deska.
Další finalisté:
Michaela Klevisová – Prokletý kraj
Robert Steun – Šumava mezi dvěma národy
Populárně naučné publikace
Luděk Němec – „České Žleby - Böhmisch Röhren“
místopisná publikace o historii pohraniční vsi pod Radvanovickým hřbetem.
Další finalisté:
Michaela Vlčková – Duchovní krajina Novohradských hor
Josef Šupler – Z novohradské farní vsi Rychnov
Výtvarné publikace
Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar – „Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy“
obsáhlý výpravný titul o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely téměř beze stopy.
Další finalisté:
Jan Dvořák – Národní park Šumava – 30 let
Jan Blažek, Marek Toman – Odsunuté děti
Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě
Stefan Rammer a Karl-Heinz Reimeier – „Meine Künstler – Unsere Künstler“
která představuje 75 portrétů umělců z dolnobavorského regionu.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze - Aktion "KÁMEN"
Hans Aschenbrenner – Heimat im Bayerischen Wald und Böhmerwald
Další udělené ceny:
Síň slávy: Josef Kroutvor, esejista, historik umění, básník a prozaik
Šumavská ozvěna ))): Jana van Luxemburg – „Dobrodružné výlety s dětmi po Šumavě“
Vítězná kniha získala 160 hlasů. Celkem odevzdáno 803 platných hlasů.
Šumava virtuální: Porota se rozhodla neudělit v této kategorii žádnou cenu.
Autorem skleněných cen je vimperský sklář Jaroslav Zedník.
Večerem provázel Josef Kudrna, pro potěchu hráli Martina's Boys.
Festival Šumava Litera probíhá od roku 2015. Pořadatelem festivalu jsou Městské kulturní středisko Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze a mezi hlavními partnery jsou kromě města Vimperk a Jihočeského kraje rovněž bavorské spolky Karl Klostermann Verein a měsíčník Der Böhmerwald. Od letošního roku má festival i svou bavorskou letní variantu, která se v létě 2023 uskuteční ve Freyungu v rámci Bavorské zemské výstavy. Další akce, jako jsou například tematické procházky do šumavské přírody, najdete na webu pod hlavičkou Šumava Litera Plus.
Festival je z větší části organizován dobrovolníky. Letos poprvé se koná pod záštitou českého velvyslance v Německu, pana Tomáše Kafky a prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje, pana Františka Talíře.
Hlavní festivalový týden se koná každý rok v půlce listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste kromě Vimperka mohli absolvovat připravené pořady ve Čkyni, Plzni a ve Volyni. Téma letošního roku bylo „Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa“ a hlavním hostem byla Václava Jandečková, autorka knihy Falešná hranice.
Cílem festivalu je podporovat rozvoj přeshraniční spolupráce a přiblížit široké veřejnosti knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo nominováno 65 knih.
Partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava a časopis Der Böhmerwald.
Gratulujeme vítězům a oceněným a všichni, autoři a nakladatelé mají náš respekt. Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a kteří navštívili festivalové pořady a těšíme se na IX. ročník festivalu v příštím roce.
Za pořadatele,
Tomáš Jiřička, Martin Sichinger a Václav Vácha
foto: Tomáš Jiřička
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022
22. 11. 2022
Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled
17. 11. 2022
Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy
16. 11. 2022
Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

Ceny jsou již připraveny
15. 11. 2022
K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

VIII. ročník festivalu běží
14. 11. 2022
První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

Němci v zemi bez Němců
6. 11. 2022
Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých
1. 11. 2022
Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

111 hlasů už zní po literárních pláních
30. 9. 2022
111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!
26. 9. 2022
Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace
26. 9. 2022
Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

Den otevírání šumavských literárních pokladů
26. 9. 2022
Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta
22. 9. 2022
Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …