p_98m3 1b-1

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Festival letos přešel na novou strukturu ocenění, kdy odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

Před udílením cen festival uctil památku Emila Kintzla, šumavského patriota, propagátora a neúnavného oživovatele ztracené paměti o Šumavě.

Poprvé se rovněž udělovala nová mezinárodní Cena Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Mezinárodní porota zasedla ve složení Peter Becher, Katharina Eisch-Angus, Gerhard Hopp, Renata Jachs, Tomáš Kafka, Petr Koura a David Stecher.

Cena Šumava Litera:

Alena Ježková – „Ruce houslisty
strhující příběh česko-německo-židovské rodiny na pozadí událostí dějin 20. století.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze – Aktion "KÁMEN"
Stanislav Schneedorf – Příběhy šumavských křížků ze zaniklých osad na česko-bavorském pomezí

Ceny Johanna Steinbrenera:

Beletrie a poezie
Petra Klabouchová – „Prameny Vltavy – odkud vyvěrá zlo?
detektivní román z místa neblahého koncentračního tábora na samotné zemské hranici, po němž nezůstala ani pamětní deska.
Další finalisté:
Michaela Klevisová – Prokletý kraj
Robert Steun – Šumava mezi dvěma národy

Populárně naučné publikace
Luděk Němec – „České Žleby - Böhmisch Röhren
místopisná publikace o historii pohraniční vsi pod Radvanovickým hřbetem.
Další finalisté:
Michaela Vlčková – Duchovní krajina Novohradských hor
Josef Šupler – Z novohradské farní vsi Rychnov

Výtvarné publikace
Petr Hudičák, Zdena Mrázková, Jindřich Špinar – „Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy
obsáhlý výpravný titul o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely téměř beze stopy.
Další finalisté:
Jan Dvořák – Národní park Šumava – 30 let
Jan Blažek, Marek Toman – Odsunuté děti

Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě
Stefan Rammer a Karl-Heinz Reimeier – „Meine Künstler – Unsere Künstler
která představuje 75 portrétů umělců z dolnobavorského regionu.
Další finalisté:
Václava Jandečková – Fingierte Grenze - Aktion "KÁMEN"
Hans Aschenbrenner – Heimat im Bayerischen Wald und Böhmerwald

Další udělené ceny:

Síň slávy: Josef Kroutvoresejista, historik umění, básník a prozaik

Šumavská ozvěna ))): Jana van Luxemburg – „Dobrodružné výlety s dětmi po Šumavě
Vítězná kniha získala 160 hlasů. Celkem odevzdáno 803 platných hlasů.

Šumava virtuální: Porota se rozhodla neudělit v této kategorii žádnou cenu.

Autorem skleněných cen je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Večerem provázel Josef Kudrna, pro potěchu hráli Martina's Boys.

Festival Šumava Litera probíhá od roku 2015. Pořadatelem festivalu jsou Městské kulturní středisko Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze a mezi hlavními partnery jsou kromě města Vimperk a Jihočeského kraje rovněž bavorské spolky Karl Klostermann Verein a měsíčník Der Böhmerwald. Od letošního roku má festival i svou bavorskou letní variantu, která se v létě 2023 uskuteční ve Freyungu v rámci Bavorské zemské výstavy. Další akce, jako jsou například tematické procházky do šumavské přírody, najdete na webu pod hlavičkou Šumava Litera Plus.

Festival je z větší části organizován dobrovolníky. Letos poprvé se koná pod záštitou českého velvyslance v Německu, pana Tomáše Kafky a prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje, pana Františka Talíře.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v půlce listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste kromě Vimperka mohli absolvovat připravené pořady ve Čkyni, Plzni a ve Volyni. Téma letošního roku bylo „Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa“ a hlavním hostem byla Václava Jandečková, autorka knihy Falešná hranice.

Cílem festivalu je podporovat rozvoj přeshraniční spolupráce a přiblížit široké veřejnosti knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo nominováno 65 knih.

Partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava a časopis Der Böhmerwald.

Gratulujeme vítězům a oceněným a všichni, autoři a nakladatelé mají náš respekt. Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a kteří navštívili festivalové pořady a těšíme se na IX. ročník festivalu v příštím roce.

Za pořadatele,
Tomáš Jiřička, Martin Sichinger a Václav Vácha

foto: Tomáš Jiřička

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák