Šumava: panenská příroda a dráty na dohled
17. 11. 2022
Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa oddělovala železná opona.
Covidová proluka mu dala prostor psát. To, co kdysi rozepsal, divadelník, politik a pedagog Jiří Šesták v roce 2021 dokončil a vydal. Teď už má v tisku volné, retrospektivní pokračování knihy Cesta jinam.
Jeho literární debut mohou teď poznat i rozhlasoví posluchači. „Český rozhlas si mou beletristickou prvotinu vybral pro Podvečerní čtení. Natočili jsme to v Plzni a posluchači uslyší v deseti všedních dnech na pokračování většinu této knihy,“ zve autor k poslechu četby, která je po čtyři týdny dostupná i na webu.
Knížka, ačkoli má „pouhých“ dvě stě stran, se do rozhlasové četby celá nevměstnala. „Aby se to vešlo do deseti půlhodinovek, muselo se škrtat. Ale takové dvě třetiny až tři čtvrtiny té novely posluchači uslyší. A budou-li ji chtít znát celou, budou si ji muset přečíst,“ usmívá se Jiří Šesták.
Rozhlasová práce mu byla příjemná a blízká. „Jako herec jsem se s prací v rozhlase setkával a teď, když jsem měl možnost spolurozhodnout o tom, kdo by měl knížku načíst, dospěl jsem k názoru, že jako autor znám všechny vrstvy příběhu. Vím, co jsem čím chtěl říct, a tak jsem využil toho, že jsem herec, a do záznamu jsem ji načetl,“ říká. Na redukci textu se podílela slovesná redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice Martina Toušková, režisérem byl Jakub Doubrava.
Ne náhodou rozhlas zařazuje četbu z knížky Cesta jinam v době kolem 17. listopadu. A to i přesto, že příběh se odehrává v parném létě. „Je to připomínka doby, kterou ještě spousta občanů pamatuje, doby před rokem 89. Rodina z Českých Budějovic žije celkem komfortním životem, nic moc se jí neděje. A zdědí chalupu v pohraničí ve Svatém Tomáši,“ prozrazuje autor zápletku.
„V té době byla velká móda mít chaty a chalupy, kam lidé utíkali ze společenské šedi, aby si vytvořili svůj vlastní mikrosvět,“ pokračuje, „a to je i pro ně důležité téma. Těší se tam, přijedou do krásné přírody, kde nikdo není, nikdo nevysbírává houby a tak dále, ale najednou zjistí, že mají na dohled ostnaté dráty.“
Rodina hygienika Karla si podle Jiřího Šestáka najednou uvědomí, že svět, ve kterém žije, je daleko vrstevnatější a dramatičtější. „Jsou svědky honu na člověka. Doléhá na ně tíže uzavření ve světě za dráty, kde je jim upřena řada občanských práv. A z toho vznikají vnitřní dramata, ale i ta společenská. Myslím si, že je dobré si to připomenout, protože svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. Člověk o ně lehce přijde a dá hodně práce si je udržet a ještě víc práce je získat,“ uzavírá.
Autor: Eva Kadlčáková
Odkaz na článek na webu ČRo České Budějovice
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou
18. 9. 2023
Šumava Litera Plus
Druhý letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou“ pro nás připravil Jiří Šesták, autor knih Cesta jinam a Divoká honba.

Pecka v Budějovicích: Šumava tajemná a prokletá
19. 9. 2023
Ani pokud nepatříte k pravidelným návštěvníkům našeho festivalu, máte přesto možnost zažít jeho atmosféru na vlastní kůži v pořadu renomovaného autora šumavské literatury a průvodce divočinou Josefa P…

Šumavská ozvěna ))) 2023 už zase zní. Můžete hlasovat!
16. 9. 2023
Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2023
15. 9. 2023
Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové
10. 9. 2023
Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělal…

Rozhovor s Martinem Sichingerem
7. 9. 2023
Dvojnásobný vítěz Literární ceny Knižního klubu Martin Sichinger o románu Zítra přijde Olah: Ta vimperská tragédie mi zůstala trčet v hlavě.

Historie školních budov nejen na Šumavě
6. 9. 2023
Jako doplněk k podcastu ŠL Hany Soukupové s Mikulášem Zvánovcem na téma letošního IX. ročníku festivalu Šumava Litera „Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa“ bychom rádi poukázali na zmíněný projek…

Román Zítra přijde Olah Martina Sichingera vítězem LcKK
5. 9. 2023
Laureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil …

Falešná hranice se Šumavou Literou
1. 9. 2023
Šumava Litera Plus
První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Falešná hranice se Šumavou Literou“ pro nás připravila historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

Šumava Litera v Ludwigsthalu II
12. 8. 2023
Šumava Litera Plus
Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné
10. 8. 2023
Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacie…

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník
6. 8. 2023
Šumava Litera Plus
V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.