p_98m3 1b-1

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022
Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa oddělovala železná opona.
Covidová proluka mu dala prostor psát. To, co kdysi rozepsal, divadelník, politik a pedagog Jiří Šesták v roce 2021 dokončil a vydal. Teď už má v tisku volné, retrospektivní pokračování knihy Cesta jinam.

Jeho literární debut mohou teď poznat i rozhlasoví posluchači. „Český rozhlas si mou beletristickou prvotinu vybral pro Podvečerní čtení. Natočili jsme to v Plzni a posluchači uslyší v deseti všedních dnech na pokračování většinu této knihy,“ zve autor k poslechu četby, která je po čtyři týdny dostupná i na webu.

Knížka, ačkoli má „pouhých“ dvě stě stran, se do rozhlasové četby celá nevměstnala. „Aby se to vešlo do deseti půlhodinovek, muselo se škrtat. Ale takové dvě třetiny až tři čtvrtiny té novely posluchači uslyší. A budou-li ji chtít znát celou, budou si ji muset přečíst,“ usmívá se Jiří Šesták.

Rozhlasová práce mu byla příjemná a blízká. „Jako herec jsem se s prací v rozhlase setkával a teď, když jsem měl možnost spolurozhodnout o tom, kdo by měl knížku načíst, dospěl jsem k názoru, že jako autor znám všechny vrstvy příběhu. Vím, co jsem čím chtěl říct, a tak jsem využil toho, že jsem herec, a do záznamu jsem ji načetl,“ říká. Na redukci textu se podílela slovesná redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice Martina Toušková, režisérem byl Jakub Doubrava.

Ne náhodou rozhlas zařazuje četbu z knížky Cesta jinam v době kolem 17. listopadu. A to i přesto, že příběh se odehrává v parném létě. „Je to připomínka doby, kterou ještě spousta občanů pamatuje, doby před rokem 89. Rodina z Českých Budějovic žije celkem komfortním životem, nic moc se jí neděje. A zdědí chalupu v pohraničí ve Svatém Tomáši,“ prozrazuje autor zápletku.

„V té době byla velká móda mít chaty a chalupy, kam lidé utíkali ze společenské šedi, aby si vytvořili svůj vlastní mikrosvět,“ pokračuje, „a to je i pro ně důležité téma. Těší se tam, přijedou do krásné přírody, kde nikdo není, nikdo nevysbírává houby a tak dále, ale najednou zjistí, že mají na dohled ostnaté dráty.“

Rodina hygienika Karla si podle Jiřího Šestáka najednou uvědomí, že svět, ve kterém žije, je daleko vrstevnatější a dramatičtější. „Jsou svědky honu na člověka. Doléhá na ně tíže uzavření ve světě za dráty, kde je jim upřena řada občanských práv. A z toho vznikají vnitřní dramata, ale i ta společenská. Myslím si, že je dobré si to připomenout, protože svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. Člověk o ně lehce přijde a dá hodně práce si je udržet a ještě víc práce je získat,“ uzavírá.

Autor: Eva Kadlčáková
Odkaz na článek na webu ČRo České Budějovice

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák