p_98m3 1b-1

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.
V letošním roce je knih o třetinu více, než v nejhojnějším z předchozích ročníků a to je po dvou letech covidového útlumu velmi dobré a nadějné znamení. Na co se tedy můžete těšit a co je nového?

65 nominantů

Ode dneška vám v šumavském literárním kanále na sociálních sítích každý den představíme minimálně jednu z 65 knih v letošní soutěži Šumava Litera. Všechny pohromadě si je prohlédnete v bloku Nominace sekce O festivalu.
Na stejném místě můžete rovněž knihám dávat své hlasy v online soutěži Šumavská ozvěna ))).

Bohatý program

Program se letos odehraje na čtyřech místech Jihočeského a Plzeňského kraje a najdete jej v sekci Program.

Velké změny

Letošek přináší další velké změny a posunuje festival do mezinárodního prostoru. První velkou změnou je nová mezinárodní Cena Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Udílet ji bude sedmičlenná Mezinárodní porota, což je druhá velká změna. A další velkou změnou je pojetí výběru laureátů cen. Od letošního roku odpadají druhé a třetí ceny a příslušná porota vybere trojici finalistů, z nichž vzejde jeden vítěz, který bude oznámen při slavnostním vyhlašování cen 19. 11.

Podcasty

Festivalové podcasty natáčí Hanka Soukupová a vy si můžete poslechnout rozhovory s autory či spoluautory trojic finalistů v daných kategoriích.

A tím výčet chystaného zdaleka nekončí. Budeme potěšeni, když nás budete sledovat na sociálních sítích a Zejména pokud se potkáme na některém z letošních programů.

S pozdravem IN NOMINE LIBRIS ;-)

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák