p_98m3 1b-1

Literární festival Šumava Litera obsadí na týden Vimperk

12. 11. 2021
Besedy, projekce i výstavy nabídne od pátku sedmý ročník literárního festivalu Šumava Litera. Letošní program umístili organizátoři kvůli koronavirovým omezením pouze do Vimperku. Na slavnostním galavečeru příští sobotu vyhlásí i cenu pro české a německé knihy.

„Tématem je Pohraniční stráž. Je to z pozice, jak ji pojala komunistická strana i jak ji vnímali lidé. Povedlo se nám do programu dát jak pohled pohraničníků z české strany, tak pohled z německé strany,“ představuje sedmý ročník festivalu Šumava Litera hlavní organizátor Tomáš Jiřička.

Pořadatelé zvolili toto téma i proto, že před sedmdesáti lety vyšel zákon o vzniku Pohraniční stráže. „Je to takové kontroverzní téma, ale patří prostě k životu na Šumavě. Možná to vyvolá nějaké diskuze, ale o tom festival je,“ dodává Václav Vácha, předseda spolku Šumava Litera.

Festivalový program odstartuje v pátek 12. listopadu beseda s Jaroslavem Rudišem o jeho nové knize. Během týdne pak zájemce čekají besedy, projekce i výstavy. Festival tradičně zakončí sobotní galavečer s přednáškovým maratonem, knižním trhem a vyhlášením cen Johana Steinbrenera.

V soutěži je letos kvůli pandemii koronaviru méně publikací než v minulém ročníku. „Je opravdu znát ten covidový rok. Někteří posunuli vydání, některé projekty se úplně zastavily, někteří nakladatelé knihy cíleně stáhli s tím, že teď je vydávat nebudou,“ vysvětluje Václav Vácha.

Vítězné knihy vybírá porota složená z jihočeských spisovatelů a dalších odborníků. „Scházejí se knihy od velkých nakladatelů i těch nejmenších, kteří si je dělají vlastně jen pro sebe. Začínáme tím, že si říkáme, která kniha opravdu stojí za to. Třeba knihy mají i vodotisky a je na nich vidět, že jsou vyskládané z věcí, které někdo někde stáhnul, já hned dávám na stranu, protože mám pocit, že takhle se kniha dělat nedá,“ popisuje předseda poroty Jan Štifter.

Letošní novinkou je udělení ceny pro nejlepší knihu o Šumavě v německém jazyce. Další novinkou je také to, že organizátoři vymezili na mapě pojem Šumava nejen zeměpisně, ale i kulturně. „Rozhodli jsme se tam přidat třeba i Novohradské hory, protože podle některých členění tam patří,“ ukazuje Radan Běhoun z organizačního týmu.

Kvůli pandemii koronaviru museli organizátoři loni uspořádat festival Šumava Litera jen on-line. I letos je částečně omezený, vše se bude odehrávat pouze ve Vimperku.

autor: Petr Kubát
odkaz na článek v archivu ČRo

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou

18. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou“ pro nás připravil Jiří Šesták, autor knih Cesta jinam a Divoká honba.

d_ingoty

Pecka v Budějovicích: Šumava tajemná a prokletá

19. 9. 2023

Ani pokud nepatříte k pravidelným návštěvníkům našeho festivalu, máte přesto možnost zažít jeho atmosféru na vlastní kůži v pořadu renomovaného autora šumavské literatury a průvodce divočinou Josefa P…

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) 2023 už zase zní. Můžete hlasovat!

16. 9. 2023

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

d_ingoty

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2023

15. 9. 2023

Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

d_ingoty

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové

10. 9. 2023

Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělal…

d_ingoty

Rozhovor s Martinem Sichingerem

7. 9. 2023

Dvojnásobný vítěz Literární ceny Knižního klubu Martin Sichinger o románu Zítra přijde Olah: Ta vimperská tragédie mi zůstala trčet v hlavě.

d_ingoty

Historie školních budov nejen na Šumavě

6. 9. 2023

Jako doplněk k podcastu ŠL Hany Soukupové s Mikulášem Zvánovcem na téma letošního IX. ročníku festivalu Šumava Litera „Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa“ bychom rádi poukázali na zmíněný projek…

d_ingoty

Román Zítra přijde Olah Martina Sichingera vítězem LcKK

5. 9. 2023

Laureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil …

d_ingoty

Falešná hranice se Šumavou Literou

1. 9. 2023

 Šumava Litera Plus

První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Falešná hranice se Šumavou Literou“ pro nás připravila historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu II

12. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

d_ingoty

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné

10. 8. 2023

Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacie…

d_ingoty

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník

6. 8. 2023

 Šumava Litera Plus

V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák