Schopf Hans

*1954

Hans Schopf pochází ze sklářské vesnice Riedlhütte v Bavorském lese. V roce 1972 spoluzaložil spolek Heimatverein Ohetaler Riedlhütte e.V. a od roku 1978, tedy 43 let je jeho prvním předsedou.

Hans Schopf býval vedoucím turistického informačního střediska Sankt Oswald-Riedlhütte a jednatelem Tourist-Service GmbH. Vlastivědný spolek Ohetaler vydává od roku 1979 vlastivědné knihy. Za účelem dosažení celosvětové distribuce byl v roce 1992 pod vedením Hanse Schopfa založen Ohetaler Verlag. Od té doby toto malé, ale skvělé nakladatelství vydalo každý rok několik knih, celkem více než 300 titulů. Většinu z nich graficky navrhl Hans Schopf.

V roce 2011 koupila dcera Hanse Schopfa Stefanie Friedl nakladatelství Morsak Verlag v Grafenau a je jeho generální ředitelkou. Ohetaler-Verlag a Morsak Verlag jsou stále nezávislé, ale od roku 2011 oba vydavatelé distribuují své produkty společně.

Region Šumava a Bavorský les je jedním z nejoblíbenějších Hansových turistických cílů. Už před 40 lety, dávno před pádem železné opony, začal cestovat a chodit po Šumavě a po jižních Čechách. Když bylo možné po pádu komunistického režimu vstoupit do bývalého vojenského prostoru, následovaly túry po stopách předků jeho manželky, kteří pocházejí z oblasti Srní, a návštěva krásných hradů a zámků v jižních Čechách.

Díky tomu se stal průvodcem zájezdů a ukazoval skupinám autobusových zájezdů krásy Šumavy a jižních Čech. Zároveň se zabýval místní historií a genealogií.

Velkým vzorem pro Hanse Schopfa je básník Karel Klostermann, který se zasazoval o mezinárodní porozumění mezi českým a německým lidem. Důležitým Hansovým zájmem je také mezinárodní porozumění a sousedské mírové soužití. Velmi odlišný jazyk je bohužel velkou překážkou pro společné aktivity, ale díky šikovným tlumočníkům se dá překonat.

Manželé Váchovi z Vimperka (Šumavský spolek) fungují dobře již 25 let a spolu s nimi Hans Schopf realizoval i některé přeshraniční projekty, např. výzkum zapomenutého skladatele Julia Blechingera z Vimperka a roll-upy na téma historických skláren v Bavorském lese a na Šumavě.

Manželé Váchovi a Vlastenecký spolek d’Ohetaler vytvořili mnoho společných výstav a Hans Schopf v průběhu let graficky navrhl kolem 70 rollupů pro různé další výstavy.

Hans Schopf v posledních třech letech bez nároku na honorář pracoval na knize „Im Lande der Künischen Freibauern“ (česky bychom mohli říci „V zemi Králováků“), v níž jsou popsány dějiny všech českých měst mezi Ostrým a Luzným. Tato kniha byla nedávno představena v Bavorské Železné Rudě; jde o nejvýznamnější knihu o historii Šumavy a Bavorského lesa. Vydavatelem je pracovní skupina Künische Freibauer.

Před několika lety se Hans Schopf seznámil s Martinem Sichingerem a oba si hned uvědomili, že společně mohou pro literaturu oblasti Šumavy / Bavorského lesa něčeho dosáhnout. Rozvinuli přátelskou spolupráci a mají stále mnoho nápadů na budoucí společné projekty.

Foto: Zdeněk Přibyl

  Síň slávy
  ŠL VII. / 2021
Síň slávy

Knihy od autora/autorky: Schopf Hans

Grünbergerhütte – Ein verschwundenes Dorf im Böhmerwald

Grünbergerhütte – Ein verschwundenes Dorf im Böhmerwald

Schopf Hans

Ohetaler Verlag, 2023

ISBN: 978-3-95511-184-7

Lorenz Schedlbauer erhielt 1757 von seinem Schwiegervater ein Stück Wald, damit er sich ei…

Historische Glashütten im Bayerischen Wald und im Böhmerwald – 800 Jahre Glashüttengeschichte

Historische Glashütten im Bayerischen Wald und im Böhmerwald – 800 Jahre Glashüttengeschichte

Haller Marita, Schopf Hans

Ohetaler, 2018

ISBN: 978-3955110840

Glashütten können im bayerischen und im böhmischen Grenzraum über 800 Jahre zurückverfolgt…

Stadler Bilder-Büchl

Stadler Bilder-Büchl

Schopf Hans, Zettl Hans

Ohetaler Verlag, 2022

ISBN: 978-3-95511-182-3

Einst siedelten sich deutsche Bauern im Böhmerwald an und die Dorfnamen Waid, Stadln und H…

Šumavské rozjímání

Šumavské rozjímání

Haller Marita, Schopf Hans

Starý most, 2007

ISBN: 978-80-239-9320-2

Fotografická cesta Bavorským lesem a Šumavou. Průvodce ukazuje vybrané výletní cíle pro tu…

"Tam v zeleni tvých rosných niv / co v hojnosti je květů,
jaký majestát napodiv / tmáň lesů skýtá světu!
Bloudil bych celé týdny, / kde posvátný a klidný
jak chrám čníš, dnes co dřív!
"

Johann Baptist Schönn