Rudiš Jaroslav

*1972

Spisovatel, autor filmových scénářů, divadelních a rozhlasových her. Původním povoláním učitel a novinář debutoval v roce 2002 v nakladatelství Labyrint románem Nebe pod Berlínem, za který získal Cenu Jiřího Ortena. Česky napsal čtyři romány – Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách – a dvě novely – Národní třída a Český ráj. Jeho knihy vyšly v mnoha překladech v zahraničí a za svou tvorbu obdržel několik ocenění včetně prestižní německé Ceny literárních domů (Preis der Literaturhäuser, 2018) a Chamisso-Preis/Hellerau (2020).

S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel, podle kterého byl natočen animovaný film (Evropská filmová cena, 2012). Je členem hudební skupiny Kafka Band. Příležitostně vystupuje se skupinami U-Bahn a The Bombers, píše také písňové texty (mj. pro skupiny Umakart a Lety mimo). S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa pravidelný literárně-hudební kabaret EKG.

Pravidelně publikuje ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Žije v Česku a Německu a píše česky i německy. V roce 2019 byla do kin uvedena filmová adaptace knihy Národní třída a zároveň vydal autor svůj první německy napsaný román Winterbergs letzte Reise (pod názvem Winterbergova poslední cesta česky vyšel na podzim 2021 v Labyrintu). V němčině napsal Rudiš i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem a který vyšel v roce 2021.
Ve stejném roce mu vyšla další německy psaná kniha s názvem Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (Příručka pro cestování vlakem).

Jaroslav Rudiš obdržel v roce 2021 od prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera Záslužný řád za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

Foto: Peter von Felbert

Knihy od autora/autorky: Rudiš Jaroslav

Winterbergova poslední cesta

Winterbergova poslední cesta

Rudiš Jaroslav

Labyrint, 2021

ISBN: 978-80-88378-10-5

Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl. Cesta vlakem zmizelou zemí po sto…

"Tam v zeleni tvých rosných niv / co v hojnosti je květů,
jaký majestát napodiv / tmáň lesů skýtá světu!
Bloudil bych celé týdny, / kde posvátný a klidný
jak chrám čníš, dnes co dřív!
"

Johann Baptist Schönn